Z programu vlády nevyplýva ani vyššie zdaňovanie monopolov, ani zavedenie progresívnej dane pre fyzické osoby s "neuveriteľne vysokými príjmami", ako to prednedávnom povedal premiér Robert Fico.
Vláda však chce znížiť daňové zaťaženie "nízko a stredne príjmových skupín zvyšovaním nezdaniteľného základu". V návrhu neplánuje zníženie spotrebnej dane na benzín a naftu.
Smer pred voľbami sľúbil, že zníži daň z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny, energie a lieky, ale v návrhu programu vláda už spomína len lieky, zdravotné pomôcky a zdravotnícku techniku. Iné tovary a služby vláda zahrnula len do pojmu iné "vybrané komodity". Nepíše ani, o koľko percent chce DPH znížiť.
O niečo konkrétnejšia je vláda k dôchodcom. Nechce zvyšovať vek odchodu do dôchodku, zato mieni zvyšovať penzie. Vo vyhlásení píše, že "naštartuje zvýšenie miery náhrady mzdy na úroveň minimálne 50 percent vo vzťahu k starobným dôchodkom".
Vláda plánuje penzistom vyplatiť vianočný príspevok, jeho výška bude rozdielna podľa výšky
dôchodku a možností štátneho rozpočtu. "Vláda zabezpečí pre poberateľov dôchodkových dávok príjem minimálne na úrovni životného minima."
Druhý pilier dôchodkového poistenia chce vláda zachovať, no vstup by mal byť dobrovoľný, s možnosťou návratu do priebežného systému.
Opatrné sú aj formulácie o bytovej výstavbe, hoci koaličná SNS si pred voľbami dala za cieľ, "aby mladé rodiny do jedného roka od narodenia dieťaťa mali vlastný byt".
Vláda teraz píše len o podpore výstavby nájomných bytov "pre mladé rodiny do veku partnerov 35 rokov (štartovacie byty) alebo osamelých rodičov".
Okrem toho vláda "preverí možnosti určenia samostatnej sadzby DPH na bytovú výstavbu".
Vláda sa zároveň zaviazala plniť parametre maastrichtských kritérií a prijať euro v roku 2009.
(iš, of, haj)