O Jozefovi Magalovi sa novinári nedozvedeli takmer nič ani od neho samotného, ani od vlády. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Pri vymenovávaní do funkcií sa životopis dotyčného človeka nahlas číta pred prezidentom. Úrad vlády však Magalov životopis prezidentskej kancelárii neposlal, a tak nebolo čo čítať. "Z protokolárneho hľadiska to nie je povinné," povedal hovorca prezidenta Marek Trubač.
Hovorkyňa vlády Silvia Glendová povedala, že pán Magala si zverejnenie svojho životopisu neželá. "Nateraz nebudeme nič zverejňovať," povedal riaditeľ kancelárie SIS Vladimír Šimko. "Toto je jediné, čo môžem povedať."
Utajenie Magalovej minulosti je nezvyčajné. Svoje podrobné životopisy majú na internetovej stránke zverejnené napríklad aj riaditelia americkej CIA alebo ruskej FSB.
Samotný Magala povedal novinárom iba niekoľko viet: "Veľmi som potešený vaším záujmom a obmedzím sa na krátke vyhlásenie. Dúfam, že SIS si bude plniť svoje povinnosti podľa zákona. SIS je tajná služba, aj preto dnes okrem tohto vyhlásenia vám neposkytnem žiadne ďalšie informácie." Na ďalšie otázky hovoril len "ďakujem pekne". O piatej popoludní poslala Glendová redakcii SME stručné vyhlásenie, podľa ktorého do roku 1999 Magala sedem rokov pôsobil v ústredných orgánoch štátnej správy ako riaditeľ sekcie na ministerstve hospodárstva a potom na ministerstve výstavby. "Od vzniku strany Smer v roku 1999 pôsobil v štruktúrach tejto strany."
Bol vedúci tieňovej vlády, tajomník poslaneckého klubu a poradca Roberta Fica pre otázky vnútornej bezpečnosti.
"Na vaše ďalšie otázky nebudeme odpovedať," dodala Glendová.
(mož)