Lesy okolo Kláštora pod Znievom sú krásne, ale človeka v nich takmer nestretnete. FOTO SME - RICHARD FILIPKO |
BRATISLAVA - Hoci štát už nevlastní väčšinu našich lesov, naďalej môže každý z nás voľne vstúpiť takmer do každého lesa na Slovensku. V Európe to vôbec nie je taká samozrejmosť.
Úplne slobodne môžeme chodiť do bežných lesov, prísnejšie pravidlá platia iba v chránených oblastiach. Tam ľudia môžu chodiť len po turistických chodníkoch. Úplný zákaz vstupu je do vojenských lesov.
Peter Gogola z Lesov SR hovorí, že ľudia si ani neuvedomujú vymoženosť voľného vstupu. Podľa lesoochranára Juraja Lukáča môžu ľudia v lese zbierať lesné plody či semená. "Zakázané je zbierať jedine v nadmernom množstve semená, vyberať semenáčiky alebo sadenice lesných drevín," hovorí.
Podľa Gogolu býva vstup do lesov zakázaný zvyčajne lokálne, ak hrozia požiare, alebo sa v nich ťaží drevo, či odstraňuje kalamita. Celoplošný zákaz môže vydať minister pôdohospodárstva, ale stalo sa to podľa Gogolu len v roku 2003 počas veľkého sucha.
Ak lesníci zakážu vstup do lesa napríklad pre hrozbu požiarov, vchody do lesa označia. Celoplošný zákaz je vyhlásený v médiách, ale ani ten sa podľa Gogolu nedá poriadne ustrážiť, lebo polícia na to nemá dosť ľudí.
Podobne voľne môžu chodiť v lesoch napríklad v Poľsku, kde bolo podľa Gogolu začiatkom 90. rokov referendum, že sa nebudú privatizovať lesy. "Verejnosť tam nechcela, aby neštátni vlastníci obmedzovali vstup do lesov," hovorí.
Šéf Správy Tatranského národného parku Tomáš Vančura hovorí, že v chránených územiach môžu turisti chodiť len po turistických chodníkoch a vraj to aj rešpektujú. "Horšie je so zberačmi. Sú však miesta, kde môžu zbierať pre vlastnú potrebu vlastníci a urbárnici," hovorí Vančura.
Štátne lesy TANAP-u dávajú povolenky na zber plodín v určitých lokalitách s menším stupňom ochrany, napríklad na oravskej strane Tatier.
(rf, dro)