Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek vysvetľuje novinárom, že slovenská strana môže len lobovať a posúvať udalosti tak, aby sa zmocnila akcií Transpetrolu. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Zatiaľ čo minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek rokoval o Transpetrole v Moskve, podľa ruského denníka Vedomosti ruský plynárenský kolos Gazprom rokoval s Yukos Finance o predaji 49 percent akcií podniku v Londýne. Ak bude úspešný, môže Gazprom ovládnuť nielen zásobovanie slovenského trhu plynom, ale získa významný vplyv aj na prepravu ropy cez ropovod Družba.
Jahnátek si stále myslí, že najlepšie by bolo, keby akcie Transpetrolu odkúpil štát. "Treba si však uvedomiť, že nie Slovensko dnes rozhoduje, ako skončí 49 percent akcií, ten problém je na ruskej strane," povedal. Slovenská strana podľa neho môže len "lobovať" a posúvať udalosti tak, aby sa balíka zmocnila. Podľa bývalého ministra hospodárstva Jirka Malchárka to tak nie je. "Aj právne, aj vecne je to nesprávne vyhodnotené," tvrdí.
Ak sa Slovensku získať akcie nepodarí, Jahnátek chce aspoň posilniť právomoci štátu v podniku, kde má dnes rozhodovacie práva zahraničný investor. Malchárek pokladá utorkové Jahnátkove rokovania v Moskve za zbytočné. "Nový minister mal v prvom rade rokovať s Yukos Finance tak, ako to robí Gazprom," povedal. Jahnátek sa v Moskve stretol aj s predsedom predstavenstva materského ruského Jukosu Viktorom Geraščenkom. "Rokovania s ľuďmi ako je Geraščenko neposúvajú riešenie dopredu," povedal Malchárek.
O akciách rozhodne holandský súd
V Rusku sa v týchto dňoch schyľuje k vyhláseniu konkurzu na Jukos. Súd by ho mal vyhlásiť 1. augusta, ale rozhodnutie nebude platiť na dcérske firmy Jukosu, ktoré sú v zahraničí. Medzi nimi je aj vlastník akcií Transpetrolu Yukos Finance. O tom, či bude zablokovaný majetok Yukosu a teda aj akcie Transpetrolu, bude rozhodovať holandský súd.
Malchárek tvrdí, že Slovensko má teda stále šancu akcie získať späť, lebo dcérske spoločnosti Jukosu nie sú pod kontrolou Rusov. "Yukos Finance ovládajú americkí manažéri, sú ohraničení len americkými súdmi," povedal.
Energetický analytik Karol Hirman kritizuje prístup slovenských predstaviteľov k riešeniu akcií Transpetrolu. "Aj Jahnátek, aj Malchárek išli do Moskvy, ale do Londýna ani jeden. Takto vyzerá energetická bezpečnosť a štátna energetická politika v praxi. Je to ako s manželkou komisára Colomba. Veľa sa o nej hovorí, veľa sme o nej počuli, ale nikdy sme ju nevideli. To platí o všetkých doterajších slovenských vládach."
Ministri sa obviňujú
Pôvodne chcel Yukos predať balík akcií Transpetrolu ruskej ropnej firme Rusnefť, s čím ešte Dzurindova slovenská vláda nesúhlasila. Malchárek pripravoval spätnú kúpu akcií, ktorú by štát uskutočnil buď priamo, alebo cez renomovanú banku - podľa informácií SME Credit Suisse First Boston.
Jahnátek však nepovažuje riešenie svojho predchodcu za dobré. "Keby ktorákoľvek vláda podpísala túto zmluvu, výsledok by bol taký, že by štátu ostalo v rukách 15 percent akcií a zmluvná pokuta jedna miliarda korún v prospech krachujúceho Jukosu," povedal. "Pre mňa je názor ministra Jahnátka prejavom absolútneho nepochopenia celej situácie. Ale dnes je to jeho zodpovednosť," povedal Malchárek.
Gazprom podľa denníka Vedomosti ponúka za akcie Transpetrolu 80 až 100 miliónov dolárov. Rusnefť začiatkom roka ponúkala 103 miliónov dolárov. Vedomosti píšu, že sa Gazprom snaží dohodnúť s Yukosom do 1. augusta, odkedy bude platná abdikácia šéfa Yukosu Stevena Theedeho.
Podľa analytikov majú Rusi záujem udržať si kontrolu nad slovenskou časťou ropovodu Družba aj preto, aby mohli naďalej blokovať prepravu kaspickej ropy. O dovoz kaspickej ropy cez ukrajinské a slovenské územie majú záujem aj Európska únia a USA.
Do súboja o ropovod sa už oficiálne zapojil aj poľský koncern PERN, ktorý tvrdí, že by ním chcel prepravovať nielen ruskú ropu. Ide mu najmä o rozvoj projektu Odesa-Brody a o tranzit kaspickej ropy.
Rusko bojuje o vplyv na kaspickú ropu
Ruská daňová služba včera zablokovala účty medzinárodnému konzociu CPC (Caspian Pipeline Consortium) v ruskej pobočke banky ABN AMRO. Spoločnosť CPC vlastní a prevádzkuje ropovod, ktorým sa dopravuje ropa z ložiska Tengiz (kazašské pobrežie Kaspického jazera) do ruského prístavu Novorossijsk na pobreží Čierneho mora, informoval včera ruský denník Kommersant.
V minulom roku ropovod prepravil okolo 30 miliónov ton a chystá sa jeho rozšírenie na vyše dvojnásobnú kapacitu. Ruské daňové úrady počas kontroly za roky 2002 - 2003 vraj odhalili nedoplatky na daniach vo výške 4,7 miliardy rubľov (5,26 miliardy korún). Ďalšie dva roky ešte preverujú.
Ide o jediný ropovod, ktorý nie je pod kontrolou ruskej monopolnej ropovodnej spoločnosti Transnefť. Najväčšími akcionármi sú Rusko, Kazachstan a Omán a americký Chevron, ktorý ťaží ropu v Tengize.