BANSKÁ BYSTRICA - V Badínskej nádrži pri Banskej Bystrici uhynula pre teplo a nedostatok kyslíka približne tona rýb v hodnote okolo 300-tisíc korún. Je to štvrtina rýb v nádrži. Tajomník mestskej organizácie Rybárskeho zväzu Jozef Lipták hovorí, že starí rybári plakali, keď videli ryby plávať na hladine.
Prvé uhynuté ryby spozorovali už v pondelok, neskôr ich pribúdalo. Podľa Jozefa Liptáka boli pravdepodobným dôvodom vysoká teplota vody, nedostatok kyslíka a veľký odber vody z Badínskeho potoka. Záhradkári tu totiž čerpajú vodu na zavlažovanie.
"Teplota vody sa pohybovala okolo 28 stupňov, pričom optimálna pre ryby je o osem stupňov nižšia. Zistili sme, že takmer všetky domácnosti v Badíne odoberajú vodu z prítokového potoka na zavlažovanie. V niektorých hodinách nepritiekol do nádrže ani liter vody," konštatoval tajomník Lipták.
Jozef Lipták tvrdí, že badínske domácnosti vypúšťajú do potoka splašky, v nádrži tak pribúda znehodnotená voda.
V Badínskej nádrži uhynuli najmä kapry, amury, tolstolobiky, ale aj šťuky, zubáče a sumce. Niektoré kusy mali okolo 13 kilogramov, kapry takmer šesť. Rybári sa teraz snažia zachrániť aspoň to, čo v nádrži zostalo.
"Čerpadlami čeríme vodu a vháňame kyslík ako v akváriu," povedal Lipták.
Prípadom sa zaoberá aj polícia. Rozbory vody v týchto dňoch ukážu, či nedošlo k cudziemu zavineniu.
DANIEL VRAŽDA