Dušan Čaplovič sa v sobotu ukázal v Kližskej Nemej na slávnosti Csemadoku aj na južnoslovenských slávnostiach v Dulovciach (na snímke je druhý zľava, vpravo je predseda Matice slovenskej Markuš). FOTO - TASR
BRATISLAVA - Dušan Čaplovič, podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny nedávno avizoval "dočasné vyrovnávacie opatrenia". Podľa neho to však nie je to isté ako pozitívna diskriminácia.
Podľa Čaploviča dočasné vyrovnávacie opatrenia existujú aj dnes - či už ide o rómskych asistentov, zavádzanie povinnej zaškolenosti päťročných rómskych detí alebo o osempercentné zvýšenie normatívov pre národnostné školstvo.
Tvrdí, že pri svojich cestách po rómskych osadách sa vopred nezahlasuje, aby získal neskreslené informácie: "Rómovia hovoria niečo iné pri bežných návštevách a iné pri nakašírovaných príchod vládnych predstaviteľov." Často sa vraj dozvedá, že Rómov neberú do zamestnania. Chcel by to zmeniť, ale konkrétne kroky neupresnil.
"Volím iné cesty ako Csáky"
Podľa Čaploviča je dobré, že sa o menšiny stará vo vláde príslušník väčšinového národa. Vraj ho nebudú obviňovať z nadŕžania niektorej menšine a môže byť ráznejší. "Volím iné cesty ako Csáky, on na matičné stretnutia nechodil, ja idem na dve akcie na pozvanie Csemadoku," sľuboval minulý týždeň.
Čo sa týka vzťahu k národnostným menšinám, Čaplovič chce "udržať status quo". Chce dotiahnuť legislatívu v duchu zákona o financovaní národnostných menšín, ktorý minulá vláda nepresadila. Rád by ho vraj zapracoval do zákona o financovaní kultúry. Do menšinovej politiky chce zapracovať aj sociálny rozmer, vraj aby juh nebol zaostalou časťou Slovenska.
Za Mečiarovej vlády sa často formálne dotovali menšinové združenia lojálne vláde. Čaplovič tvrdí, že sa podobné praktiky opakovať nebudú. V účasti SNS vo vláde nevidí problém. Jeho návrhy vo vláde vraj zatiaľ akceptujú aj koaliční partneri.
Rodová rovnosť podľa únie
Čaplovič sa vraj chce venovať aj rodovej rovnosti podľa európskej legislatívy.
Registrované partnerstvo nepovažuje za prioritu, ale vyrovnanie vzťahov medzi partnermi považuje za normálne a za podobný zákon by aj sám hlasoval. Adopciu detí homosexuálnymi pármi odmieta.
STV by mala podľa podpredsedu vlády Čaploviča predovšetkým na Dvojke a v spravodajstve ukazovať aj "iný rozmer života a iné komunity". Rád by tiež presadil, aby sa do rozpočtu ministerstva zahraničia dostalo 55 miliónov korún na vysielanie Slovenského rozhlasu a 20 miliónov korún na vysielanie STV cez satelit. "Toto sa nemôže platiť z koncesionárskych poplatkov - štát musí zabezpečovať národnoštátne záujmy," dodáva.
Oravec: Sme zvedaví
"Pre predošlú vládu nebolo riešenie rómskej problematiky prioritou. Nový podpredseda vlády zatiaľ verbálne deklaruje vyšší záujem, ako bolo v minulosti. Sme zvedaví, či sa prísľuby naplnia," hovorí Ladislav Oravec, výkonný a programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku.
Oravec si predstavuje, že vláda v prvom rade definuje sociálne bývanie a bude experimentovať s rôznymi modelmi na trhu práce. Nedoriešená je aj otázka práva rómskej menšiny na vzdelávanie v rómskom jazyku. "Je pravda, že nateraz nie sú učitelia, nie sú osnovy," dodáva.
ZUZANA ULIČIANSKA