Po fatálnom neúspechu Ostrova hrdlorezov (R. Harlin, 1995) si hollywodski producenti mysleli, že o kedysi také populárne filmy o pirátoch dnes už ľudia nestoja.
Keď potom začiatkom milénia prišiel producent Jerry Bruckheimer s nápadom na film podľa tridsať rokov starej atrakcie zo zábavného parku Walta Disneyho, v štúdiách Walt Disney Pictures naňho pozerali skepticky. A keď disneyovci videli prvé zábery, takmer od projektu odstúpili.
Šokujúci Depp
Zmiešať s pirátskym dobrodružstvom romantiku aj mystiku - a s obrovskou dávkou všetko zosmiešňujúceho nadhľadu? To predsa nemôže fungovať!
Lenže, stal sa zázrak. Prekliatie Čiernej perly len v USA zarobilo vyše 300 miliónov dolárov. Celosvetové tržby prekonali 653 miliónov. Dosiahli päť nominácií na Oscara - jednu aj Depp, ktorému verili najmenej. Dostatočný argument na to, aby pokračovanie dostalo zelenú.
Akčná komédia
Nedôvera sčasti vyplývala aj z nie práve najvydarenejších pokračovaní trilógie Matrix a zo starej osvedčenej pravdy, že pokračovania úspešných filmov len málokedy prekonajú originál.
Bruckheimer s režisérom Verbinským preto pokračovanie obohatili nielen o ešte divokejšie a bláznivejšie akcie, ale aj o nové strašidlá a exotické prostredia. A najmä: pridali ešte viac humoru. Nie je to len humor situačný a prvoplánový. V spojení s extravagantnou výpravou chvíľami nadobúda nádych kultivovanej absurdnosti hraných filmov Terryho Gilliama a Monty Pythons.
Truhlica mŕtveho muža je predovšetkým akčná komédia, až potom pirátske dobrodružstvo, romanca Willa Turnera a Elizabeth Swannovej či horor plný prízrakov, nemŕtvych, morských oblúd a ľudožrútov.
Pirátska postmoderna
Už vôbec nejde o to, upútať presvedčivosťou. Druhá časť Pirátov Karibiku má bližšie k postmodernizmu. Je kolážou recyklovaných nápadov, motívov, postáv a zápletiek, známych z komerčných veľkofilmov.
Znalci žánru sa môžu baviť hádaním a hľadaním, čo sem autori prepašovali z Lynchovej Duny, čo z Troch mušketierov, Súboja Titanov, Petra Pana, Čeľustí, Indiana Jonesa, Zorrovej masky, ale, napodiv, i z Mechanického pomaranča či Občana Kanea!
Otvorená truhlica
Ale divák má aj inú možnosť. Absolvovať, sediac v kresle kina, bláznivú jazdu strašidelnou dráhou. Prirodzene, že nedokáže sledovať a vychutnávať si všetko. Veď sa môže do kina vrátiť. Nebude sa nudiť ani pri treťom či štvrtom pozeraní.
Ak v Prekliatí Čiernej perly Depp ukradol šou Orlandovi Bloomovi a Keire Knightleyovej, v pokračovaní je už výstredný pirát jasnou hlavnou postavou, okolo ktorej (a kvôli ktorej) sa dejú všetky bláznivé udalosti.
Na rozdiel od prvej snímky nie je Truhlica mŕtveho muža uzavretá obsahovo ani formálne. Končí sa titulkami uprostred najnapínavejšej časti. Ale každý správny milovník kolotočov, centrifúg a iných bláznivých jázd jej to rád prepáči a netrpezlivo bude čakať na premiéru záverečného (?) filmu.?
Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža (Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest) j USA 2006 j 149 minút j Námet: Ted Elliott, Terry Rossio, Stuart Beattie, Jay Wolpert j Scenár: Ted Elliott, Terry Rossio j Réžia: Gore Verbinski j Kamera: Dariusz Wolski j Strih: Craig Wood, Stephen Rivkin j Hudba: Hans Zimmer j Hrajú: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Bill Nighy a ďalší j Premiéra v SR: dnes