Do Bagdadu prídu irackým bezpečnostným zložkám pomôcť ďalší americkí vojaci. FOTO - REUTERS |
Stratégia smerujúca k potlačeniu násilia v Bagdade sa skončila fiaskom a americký prezident George Bush priznáva, že v Iraku to ide z kopca. Preto sa na rokovaniach s irackým premiérom Núrím Malíkím dohodol na rozšírení kontingentu amerických vojakov v irackej metropole.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld už pred dvomi týždňami vyhlásil, že 40-tisícové vojsko Američanov a Iračanov posilnilo ďalších 15-tisíc. Teraz sa do Bagdadu premiestnia ďalšie tisícky amerických vojakov z iných častí krajiny. Podľa správy OSN v Bagdade denne zomrie 100 civilistov pri bombových atentátoch a útokoch vražedných kománd.
Zaistenie bezpečnosti v Bagdade bolo Malíkího prioritou pri nástupe jeho vlády pred dvoma mesiacmi. Na základe jeho plánu sa mali do ulíc dostať tisícky vojakov a policajtov, rozšíril sa počet kontrolných stanovíšť. V nábožensky a etnicky zmiešanej metropole sa táto iniciatíva skončila fiaskom.
Bushova administratíva teraz reaguje na to, že charakter vojny sa mení. Zatiaľ čo spočiatku sa americká armáda v Iraku zamerala na zahraničných bojovníkov a sunnitských povstalcov, teraz bojuje s milíciami, ktoré útočia na irackých civilistov často aj s podporou miestnych policajných jednotiek. Preto by mali americkí vojaci hliadkovať spolu s irackými policajtmi. Vojna sa postupne mení na náboženský konflikt medzi šiitmi a sunnitmi.
Príliš veľa optimizmu nedodávajú ani Malíkího slová o hroziacej občianskej vojne. "Je to nová výzva. Nie je to o povstaní ani o terore. Je to o sektárskom násilí," povedal pre Washington Post Bushov poradca pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley.
"Je jasné, že iracké ministerstvo vnútra už nemá veci pod kontrolou," dodáva Michael Rubin, expert konzervatívneho American Enterprise Institute a pridáva svoju skúsenosť z Iraku. Keď chcel ukázať svoj preukaz z ministerstva obrany, jeho irackí kolegovia mu poradili: nerobte to, je to ako lístok na rýchlejšiu popravu.
Pentagon pritom ešte donedávna hovoril , že do konca roka by sa zo 127-tisíc amerických vojakov mohlo z krajiny stiahnuť 30-tisíc. Tento plán je teraz zrejme pozastavený. "Násilie v Bagdade je hrozné, a preto tam potrebujeme dostať viac vojakov," zdôraznil Bush.
Iracký premiér včera zavítal aj do Kongresu. S veľkými fanfárami ho nevítali, dokonca jeho prejav prerušili protesty. Kongresmanov si navyše pohneval odsúdením Izraela v konflikte s Libanonom. Skupina demokratov preto od Malíkího požadovala ospravedlnenie.