Vojaci OSN odnášajú telo jedného zo štyroch vojenských pozorovateľov, ktorí zahynuli v Libanone pri izraelskom bombardovaní. FOTO - SITA/AP
Pri bombardovaní južného Libanonu v utorok v noci zasiahla jedna z izraelských bômb stanovište mierových síl OSN. V troskách zahynuli štyria pozorovatelia jednotiek UNIFIL - Číňan, Rakúšan, Fín a Kanaďan.
Útok, ktorý zasiahol mierové jednotky OSN, vyvolal vo svete veľkú nevôľu. Izrael incident označil za "tragický omyl", vyhlásil, že "nikdy cielene a umýselne" neútočí na personál OSN a nariadil vyšetrovanie. Generálny tajomník OSN Kofi Annan pár minút po tom, čo mu oznámili smrť pozorovateľov na základni Chijam, povedal, že útok bol zámerný. Izraelskí predstavitelia za to žiadajú od Annana ospravedlnenie.
Po incidente volanie, aby Izrael zastavil boje, ešte zosilnelo a s ním aj tlak na židovský štát. Pozorovatelia OSN boli zabití pár hodín pred konferenciou v Ríme, na ktorej sa hovorilo aj o rozmiestnení medzinárodných síl na izraelsko-libanonskej hranici. Tragický incident ukázal, aká je nebezpečná. Ochota krajín vyslať tam vojakov teraz môže poklesnúť.
Dôstojník UNIFIL pre CNN povedal, že základňa Chijam v utorok desaťkrát v priebehu šiestich hodín kontaktovala izraelskú armádu, aby ju vystríhala, že útočí príliš blízko pozorovateľského stanovišťa. Išlo o dvojposchodový dom s úkrytom. Izraelský dôstojník vraj odpovedal, že bombardovanie zastavia. Podľa svedkov citovaných AP izraelské útoky pokračovali, aj keď jednotky OSN vyťahovali svojich ľudí z trosiek.
Nemenovaný diplomat z OSN BBC povedal, že v prípade útoku na Chijam Izraelčania vraj použili presne navádzané strely.
Chijam je libanonské mesto ovládané Hizballáhom. Hodiny pred útokom na UNIFIL tam prebiehali tvrdé boje. Izraelčania tvrdia, že v meste útočili na objekty hnutia. Tak sa mohlo stať, že zasiahli aj základňu OSN. Svetová organizácia však tvrdí, že jej objekty sú jasne označené a že sám izraelský premiér Olmert sľúbil Annanovi, že budú ušetrené.
Vojenský korešpondent denníka Haarec Akiva Eldar dávnejšie pred útokom napísal, že najmenej na jednom mieste majú kasárne
UNIFIL spoločnú stenu so základňou Hizballáhu. OSN tvrdí, že nešlo o prvý útok izraelskej armády na posty OSN. Podľa svetovej
organizácie ich bolo až 14, pri jednom zabili civilného zamestnanca a OSN na to Izraelčanov upozornila.
Posledný vývoj
* Izrael a Hizballáh včera zvádzali najťažšiu bitku vojny v Bint Džabajl. Obe strany mali veľa zranených. Arabské televízie tvrdili, že Izrael mal 13 mŕtvych
* Hizballáh priznal, že razantná odpoveď Izraela ho zaskočila, šéf hnutia Nasralláh sľubuje útoky na Netanju (asi 50 km južne od Haify)
* pokračovalo ostreľovanie severu Izraela
* na juh Libanonu dorazil prvý humanitárny konvoj
* Ariela Šarona, ktorý viedol Izrael do vojny v Libanone v roku 1982, previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti
* Izraelská ofenzíva má trvať ešte niekoľko týždňov. Povedal to v Jeruzaleme člen velenia izraelskej armády generál Udi Adam.
(mik)
Autor: Tel Aviv