Údaje zverejnil Federálny štatistický úrad vo Wiesbadane. Nemecko bojuje s rekordnou päťmiliónovou nezamestanosťou, nedostatkom atraktívnych miest, ale za emigráciou je aj adrenalínová snaha mladých hľadať výzvy.
Stovky vedcov, inžinierov a hi-tech špecialistov odchádzajú do Spojených štátov. Lákajú ich platy a lepšie možnosti na výskum. Približne 45tisíc Nemcov pracuje v Rakúsku, kde sú najpočetnejšou skupinou cudzincov. Do Škandinávie odchádzajú desiatky zubárov, cieľom je aj Švajčiarsko, Veľká Británia a Írsko.
Krajina prichádza o najlepších ľudí. Kufre si balia najmä mladí. "Poslala som viac ako 30 žiadostí, chodila na pohovory, ale konkurencia je obrovská. Na jedno dobré miesto aj stovka záujemcov," hovorí 29-ročná Harriet Lange z Hamburgu.
Vyštudovala ekonómiu a public relations, hovorí štyrmi jazykmi. Po skončení postgraduálne štúdia v Írsku si doma niekoľko mesiacov hľadala prácu. Neúspešne, aj keď Hamburg je najbohatšie nemecké mesto. "Podobne sú na tom aj moji priatelia. Nájsť si miesto ako právnik, architekt alebo prácu v médiách je takmer nemožné."
Šťastie preto skúšala v zahraničí a zakrátko uspela v belgickom Luvain la Neuve. Pracuje ako projektová manažérka v rozvojovej agentúre, ktorá pripravuje projekty pre tretí svet.
"Nerobí mi problém žiť v zahraničí. Som flexibilná, potrebujem, aby ma práca bavila, a preto som odišla. Nechcela by som zostať v nejakej malej dedine v Nemecku," tvrdí Harriet. Teraz už dva roky žije v Bruseli, kde si našla nových priateľov.
Na "únik mozgov", najvyšší od druhej svetovej vojny, začína doplácať aj ekonomika. Domáca populácia starne, už v nasledujúcom desaťročí sa čaká nedostatok pracovnej sily a výrazný nárast výdavkov na dôchodky.
Odborníci varujú, že Nemecko prichádza o najšikovnejších ľudí a nie je schopné prilákať cudzincov, ktorí by ich nahradili.
Do krajiny síce prichádzajú robotníci z východnej Európy, tí najkvalifikovanejší však dávajú prednosť zámoriu. Čísla štatistického úradu ukazujú aj zmeny v počte cudzincov, ktorí sa sťahujú do Nemecka.
Vlani prišlo do krajiny 580tisíc emigrantov, čo je o štyri percentá menej ako predošlý rok. Je to najnižšie číslo od zjednotenia Nemecka. Za odchodom tisícov Nemcov je však často aj túžba po zmene domáceho prostredia.
"Práca v zahraničí je trendy. Mám niekoľko priateľov, ktorí odišli do Barcelony, pretože im vyhovuje tamojší životný štýl," hovorí Harriet . Aj toto podľa nej silne motivuje mladých, aby odchádzali zo svojej vlasti.