Parlament už v predchádzajúcich týž?dňoch prijal zákony zvyšujúce rôzne dane či poplatky. Tento týždeň zmenil zákon o vysokoškolskom štúdiu a zaviedol školné na vysokých školách. Poplatok asi 15 až 21- tisíc slovenských korún ročne nebude platiť 15 percent študentov dosahujúcich najlepšie študijné výsledky. Poslanci schválili aj zákon, ktorý zjednoduší prepúšťanie štátnych zamestnancov.
Neprešiel naopak žiaden návrh, ktorý vyžaduje schválenie dvojtretinovou väčšinou, čiže aj podporu opozície. Parlament neschválil mierne zúženie imunity poslancov a nezmenil zákon o konflikte záujmov, ktorý mal zákonodarcom úplne zakázať posty vo firmách so štátnou majetkovou účasťou. Neprešla ani reforma miestnych a regionálnych samospráv, ktorá mala tiež šetriť verejné financie.
Vládne strany, socialisti a liberáli, sa tento týždeň definitívne dohodli aj na princípoch reformy zdravotníctva vrátane zavedenia priamych poplatkov u lekára.
Konzervatívna opozícia pôvodne sľúbila podporu aspoň niektorých vládnych návrhov obmedzujúcich napríklad privilégiá poslancov. Nakoniec však vo všetkých prípadoch hlasovala proti. Fidesz expremiéra Viktora Orbána stavia svoju kampaň pred októbrovými komunálnymi voľbami na tom, že vláda aprílové parlamentné voľby vyhrala vďaka klamstvám o skutočnom stave maďarskej ekonomiky.
Fidesz podľa Orbána jednoznačne odmieta Gyurcsányov balíček úsporných opatrení a zvolal ďalšiu masovú demonštráciu svojich prívržencov do Budapešti na 23. septembra. Spolu tam budú protestovať proti "otvorenému politickému klamstvu" vlády.
V sobotu expremiér dokonca vyjadril nádej, že súčasná vláda nevydrží do riadnych volieb v roku 2010. Ešte pred komunálnymi voľbami by na Orbánovu žiadosť podľa informácií maďarských médií mohla vzniknúť tieňová vláda Fideszu.
Proti rozhodnutiu vlády zaviesť školné chce na jeseň demonštrovať aj celoštátna samospráva vysokoškolských študentov. Premiér Gyurcsány sa ju pokúsil minulý týždeň presvedčiť o nutnosti poplatkov, bolo to však márne. Nepomohlo ani to, že osobne zavítal na tradičné letné stretnutie vysokoškolákov na brehu Balatonu. Spolu s ministrom školstva ich vypískali. "Vo veci školného je rozpor medzi stanoviskami oboch strán neprekonateľný," konštatoval sucho premiér po stretnutí.