Na internetových stránkach fanúšikov i na oficiálnej stránke klubu sa debatuje, že po návrate Slovana do najvyššej súťaže chceli fanúšikovia ukázať, kto je pánom Bratislavy. Podarilo sa, ale v negatívnom zmysle slova. Po ich vyčíňaní v druhom kole a neoprávnené vniknutie diváka na ihrisko v prvom kole bude pokladnica klubu ľahšia o 150-tisíc korún. Na snímke je pochod priaznivcov Slovana pred zápasom v Petržalke. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Vytvoriť dve pracovné skupiny. Jedna z nich by sa venovala prípravám na zmenu legislatívy, druhá pripraví bezpečnostný projekt. To je záver zo včerajšieho dopoludňajšieho stretnutia na Prezídiu Policajného zboru, ktorého účastníkmi boli jeho vedenie, zástupcovia futbalového zväzu a zástupca ministerstva školstva.
Spoluprácou proti problému
Prvá skupina, v ktorej budú mať svoje zastúpenie všetky tri zúčastnené strany, pripraví podklady pre novelu zákona o verejných telovýchovných, športových a turistických podujatiach. S dôrazom na legislatívne riešenie diváckeho násilia. Podklady by sa mali využiť v novom návrhu zákona o športe, ktorý ministerstvo školstva bude súbežne pripravovať.
V druhej pracovnej skupine pôjde o spoluprácu Policajného zboru a Slovenského futbalového zväzu. Výsledkom by mal byť návrh bezpečnostného projektu, ktorý definuje riziká futbalových zápasov a plnenie úloh jednotlivými zainteresovanými stranami.
V licenčných podmienkach pre účasť klubov v najvyššej ligovej súťaži by sa časom mala objaviť požiadavka o vytvorené pozície usporiadateľa bezprostredne zodpovedného za bezpečnosť na štadióne. Ten bude priamo priamo spolupracovať s bezpečnostnými zložkami. Tak ako je to inde vo svete, kde na základe záberov z kamier môže takýto šéf bezpečnosti priamo iniciovať zásah v ktorejkoľvek časti hľadiska. Skôr, ako by drobnosť mohla prerásť do veľkého konfliktu.
Policajný zbor môže poskytnúť metodiku na prípravu usporiadateľských služieb, zväz zasa môže čerpať zo skúsenosti v zahraničí, kde sa tiež museli vyrovnávať s besnením na štadiónoch.
Slovan potrestaný, Trnava zatiaľ nie
Po trojhodinovom rokovaní disciplinárnej komisie sa Slovan v utorok podvečer dozvedel verdikt. Za problémy v Petržalke zaplatí 120-tisíc korún a okrem toho musia predstavitelia Slovana predložiť doklad o uhradení vzniknutej škody na petržalskom štadióne do desiatich dní od jej vyčíslenia. Za neoprávnené vbehnutie diváka na hraciu plochu v 1. kole proti Trenčínu zaplatí Slovan 30-tisíc.
"Máme indície, že dymovnice a ďalšie nebezpečné predmety prenášajú na štadión dievčatá, ktorým sme zatiaľ nevykonávali osobnú prehliadku. Hodláme to vyriešiť posilnením SBS-ky o niekoľko žien," cituje agentúra SITA prezidenta Slovana Ľudovíta Černáka. "Na preliezanie plota, ktoré sa v poslednom období stáva akousi formou hrdinstva, si budeme teraz už dávať veľký pozor."
Incident zo zápasu v Senci, kde bola v zápase proti Banskej Bystrici prechodne domácim tímom Trnava, disciplinárna komisia neuzavrela. Vedenie klubu musí presnejšie zdokumentovať situáciu o tom, či nepodcenilo bezpečnostnú situáciu. Potom sa dočká rozhodnutia. Prezident Spartaka Trnava Jozef Bachratý chyby a podcenenie situácie priznal.
Udelené tresty
1. kolo
Slovan - Trenčín: Slovan zaplatí 30-tisíc za neoprávnené vniknutie diváka na ihrisko.
Nitra - Žilina: Nitra zaplatí 30-tisíc za neoprávnené vniknutie diváka na ihrisko.
Ružomberok - Trnava: Trnava zaplatí 30-tisíc za nedôstojné správanie sa ich priaznivcov.
2. kolo
Artmedia - ŠK Slovan: Slovan zaplatí 120-tisíc Sk za hrubé nešportové správanie divákov a náhrada škôd.
Trnava - B. Bystrica (v Senci): prípad nie je uzavretý, Trnava musí doplniť chýbajúce podklady.