Domov dôchodcov Nádej v Ružomberku. |
Má dôchodca nárok na vlastné peniaze?
V domove dôchodcov sa podľa zákona o sociálnej pomoci platí za stravovanie, bývanie a zaopatrenie. Dôchodcovi, ktorý platí za pobyt v domove dôchodcov, by podľa zákona malo z dôchodku zostať po tom, ako zaplatí poplatky, minimálne 996 korún. Pri priemernom dôchodku 7738 korún by tak poplatky nemali pri samostatnom dôchodcovi presiahnuť sumu 6742 korún.
Takáto garancia príjmu sa však vzťahuje len na zariadenia, ktoré dostávajú dotáciu od kraja či obce. Pre čisto súkromné zariadenia neplatí.
Szilvia Buzalová z Evanjelickej diakonie však hovorí, že klientom poplatky pomáhajú hradiť ich deti, takže sa nestáva, že by penzista v domovoch pre nižší dôchodok nemusel platiť celú sumu. V domovoch dôchodcov a penziónoch, ktoré zriadila Evanjelická diakonia, je priemerný poplatok za mesačný pobyt a služby 6500 - 7000 korún.
Kedy klient platiť nemusí
Klient nemusí platiť, ak je jeho príjem nižší ako:
20 percent životného minima pre dospelú osobu (996 korún) a v zariadení je celoročne,
75 percent životného minima (3735 korún) a v zariadení je celoročne bez stravy,
60 percent životného minima (2988 korún) a v zariadení je celoročne s poskytnutím obeda,
50 percent životného minima (2490 korún) a v zariadení je týždenne,
75 percent životného minima, ak starostlivosť využíva denne,
ak je jeho príjem a príjem osôb, ktoré sa s ním spoločne posudzujú nižší alebo rovný 1,2-násobku životného minima pre tieto osoby (pri jednotlivcovi je to aspoň 5976 korún, pri manželoch 10 152 korún).
Darovacie a vstupné poplatky
Niektoré domovy vyberajú od klientov aj darovacie poplatky. Zákon o sociálnej pomoci hovorí, že sociálna pomoc sa môže financovať aj z darov právnických a fyzických osôb, možno ich však využiť len na účel, ktorý určil darca. Ak ho neurčí, môžu sa použiť len na sociálne služby. Hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová povedala, že dar môže byť poskytnutý len "ako slobodný prejav vôle občana".
Niektoré obce a kraje majú dar vo všeobecných záväzných nariadeniach, donedávna ho mal aj Banskobystrický samosprávy kraj. Nariadenie hovorilo, že jeho výška je dobrovoľná. Štandardne sa platilo 50-tisíc korún a v praxi tak mal darca získať miesto v zariadení prednostne. Zamestnanci sociálneho odboru kraja však tvrdia, že v poradí nemohlo dôjsť k preskočeniu klienta, ktorého zdravotný stav si vyžadoval starostlivosť a nemal sa o neho kto postarať. Nový predseda samosprávneho kraja Milan Murgaš označil dary za "legalizovanú korupciu" a z nariadení ich nedávno vypustili.
Vstupný poplatok zákon nepozná. Radoslav Duda z ministerstva práce hovorí, že "občana nemožno nútiť k jeho poskytnutiu". Ak ho klient nezaplatí, nemôže to byť dôvodom na neposkytnutie starostlivosti v domove dôchodcov.
Prednostné miesto
Starostlivosť v domove dôchodcov možno poskytovať prednostne, ak poskytnutie iných služieb v domácom prostredí, ako je opatrovateľská služba, spoločné stravovanie či prepravná služba, nie je možné alebo postačujúce.
Konanie o poskytovaní starostlivosti sa začína písomnou žiadosťou občana doručenou priamo domovu. Ak v domov nemá voľné miesto, rozhodne o zaradení občana do poradovníka.
V naliehavých prípadoch, najmä ak sú život alebo zdravie občana vážne ohrozené preto, že nemožno starostlivosť zabezpečiť inak, možno prijať občana do domova bezodkladne mimo poradovníka pred nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia o poskytovaní starostlivosti v domove.
Ak domov nevyhovie žiadosti o umiestnenie, občan sa môže do 15 dní odvolať u zriaďovateľa (obce či samosprávneho kraja) alebo aj na súde.
Domov dôchodcov Seniorville v Jablonovom pri Bratislave. Aj takto môže vyzerať pokojné miesto na starobu, ak na to máte. |