ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Na Slovensku žilo podľa správy o sociálnej situácii obyvateľov v domovoch a penziónoch pre dôchodcov ku koncu roka 2004 viac ako 10-tisíc asi z milióna dôchodcov.
"Záujem je veľký. Našu kapacitu 250 miest máme obsadenú a evidujeme ďalších 80 záujemcov," povedala riaditeľka Domova dôchodcov v Stupave Gabriela Slezáková.
Podobná situácia je podľa Viery Svitákovej z Bratislavského samosprávneho kraja aj v ďalších penziónoch v regióne. Pod Bratislavský kraj patria tri domovy dôchodcov, ďalších sedem domovov a penziónov patrí mestu Bratislava. Je v nich obsadených všetkých 1065 miest a ku koncu minulého roka evidovalo mesto 1263 čakateľov.
Obciam a krajom chýbajú peniaze
Záujem prevyšuje ponuku voľných miest aj v Žilinskom samosprávnom kraji. "Domovy evidujú asi 1400 čakateľov," povedal hovorca kraja Peter Kubica. Na budovanie nových domovov chýbajú podľa neho obciam aj samosprávnemu kraju peniaze.
Dobrú sieť sociálnych zariadení má Banská Bystrica. Pod samosprávny kraj patrí viac ako 20 domovov dôchodcov. Mesto má ďalšie tri podobné zariadenia, tri opatrovateľské strediská, denný stacionár a pre seniorov, ktorí sú sami doma, ponúka - zatiaľ bezplatne - SOS senior linku. Napriek tomu aj v tu čakajú ľudia na miesto v domove v poradovníku.
Prvá spomedzi 56 čakateľov na jednoizbový byt v Domove opatrovateľskej služby v Banskej Bystrici je Helena Melošová. Čaká už päť rokov, no prihlásila sa priskoro. Už tri razy jej ponúkli miesto, ale odmietla ho. "Tento rok to už vezmem. Vybrala som si tento domov, lebo je blízko môjho dnešného bytu, poznám okolie, mám tam už pár kamarátok a starostlivosť je tam na jednotku z hviezdičkou," hovorí.
Domov opatrovateľskej služby v Banskej Bystrici je vlastne bytovka. Každý z klientov má vlastný byt. Opatrovatelia im nakúpia, upracú, v bytovke je lekár, na prízemí je lekáreň. Poplatok za byt je 3480 korún za mesiac a za dohľad ďalších 450 korún za mesiac.
Domovov je vraj dosť
Zriaďovateľmi domovov dôchodcov sú obce a samosprávne kraje, no zriaďovať ich môžu aj cirkvi, mimovládne organizácie či firmy. Pred niekoľkými týždňami otvorila nový domov dôchodcov v Trnave Evanjelická diakonia. Podobných zariadení má na Slovensku päť, sú obsadené a rovnako vedú poradovníky.
Szilvia Buzalová z Evanjelickej diakonie si myslí, že domovov je dosť. Ľudia sa dnes podľa nej pre istotu zapisujú dopredu do poradovníkov viacerých zariadení v okolí a potom si vyberajú podľa ponuky. Keď potom domov volá, že sa uvoľnilo miesto, dôchodca si už vybral miesto v inom domove.
Prednosť má opatrovanie doma
Diakonia chce stavať najmä denné centrá a zariadenia terénnej opatrovateľskej služby.
"Každý chce dnes čo najdlhšie zostať doma. Aj rodina starčekov čo najdlhšie podrží vo svojej starostlivosti, aj pre dôchodok, ktorý je príjmom rodiny," hovorí Szilivia Buzalová. Urobili si prieskum vo farnostiach a podľa jeho výsledkov sa rozhodli, že denné centrá postavia v Hornej Mičinej a Slatine nad Bebravou.
Opatrovateľská služba by mala mať prednosť pred celoročným domovov dôchodcov aj podľa zákona o sociálnej pomoci. Je v kompetencii obcí, ktoré však podľa Buzalovej nemajú na opatrovateľskú službu dostatok peňazí. Preto ju výrazne spolufinancuje cirkev aj prostredníctvom svojich vlastných projektov.
Denné zariadenia pre dôchodcov sa pomaly rozbiehajú aj v mestách, po jednom sú v Košiciach, Banskej Bystrici a v Bratislave. Nové centrum pre seniorov dokončuje bratislavská časť Vajnory. Okrem 14 lôžok by v ňom mali byť štyri miesta v dennom stacionári.
Keď sú deti bohaté
Jedno z najdrahších súkromných zariadení je dnes domov Seniorville v Jablonovom neďaleko Bratislavy. Vstupný poplatok je 299-tisíc korún, mesačný 15- až 20-tisíc. Hoci domov otvorili len 2. júla, už má šesť obyvateľov a z 51 miest je rezervovaná tretina.
Ľudia sem najskôr prichádzajú na krátkodobý pobyt, pri ktorom sa neplatí vstupný poplatok a potom sa rozhodujú pre dlhodobý pobyt s poplatkom. "Sú tu ľudia, ktorých príbuzní chcú, aby bolo o nich dobre postarané," hovorí PR manažérka domova Zuzana Porkertová. Väčšinou hradia poplatky deti penzistov, ide o majetnejšie rodiny najmä z Bratislavy.
Obyvatelia majú k dispozícii zdravotné sestry, lekárov, knižnicu s internetom, kaderníctvo, pedikúru, manikúru, masérov. Každý izba má chladničku, káblovú televíziu, telefón s vlastnou klapkou. Podľa záujmu sa organizujú kultúrne a športové podujatia, napríklad návštevy bratislavských divadiel.