BRATISLAVA - Slovenský premiér Robert Fico v najbližších mesiacoch zrejme nepôjde na žiadnu samostatnú návštevu krajiny Európskej únie a zostane v čiastočnej medzinárodnej izolácii. Predsedu vlády totiž podľa zistení SME nepozvali premiéri okolitých ani iných krajín na oficiálne alebo pracovné návštevy.
Výnimkou bol jeho český kolega Jiří Paroubek, ktorého Fico navštívil v Prahe krátko po svojom vymenovaní. Ani táto tradičná prvá cesta nového premiéra nepatrila z protokolárneho hľadiska medzi štandardné, keďže bola v sobotu a trvala len niekoľko hodín.
Jedinými zahraničnými návštevami, ktoré má Fico naplánované, sú septembrová cesta na summit krajín Európskej únie a ázijských štátov v Helsinkách a schôdzky únie a NATO, na ktoré sa premiéri členských štátov pozývajú automaticky.
Ficov predchodca Mikuláš Dzurinda hneď na začiatku svojich dvoch funkčných období absolvoval niekoľko zahraničných ciest. V prvých týždňoch po svojom druhom vymenovaní navštívil Poľsko a Maďarsko, o niečo neskôr bol aj v Belgicku a Portugalsku a za štyri prvé mesiace bol v zahraničí spolu 12-krát. Podľa hovorkyne vlády Silvie Glendovej jej úrad zatiaľ eviduje iba Ficovu plánovanú návštevu summitu v Helsinkách a do decembra ešte tri cesty do Bruselu. "Zatiaľ nemáme žiadne oficiálne návštevy," vysvetlila Glendová. Hovorkyňa nevedela povedať, či nejaké iné pozvánky premiér dostal. O žiadnych pozvánkach adresovaných Ficovi nevedeli ani na ministerstve zahraničných vecí.
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson považuje absenciu pozvánok pre Fica za varovanie pre účasť SNS vo vláde. Podľa analytika je Fico v neobvyklej situácii, hoci faktom je, že uprostred leta návštev i pozvaní vo všeobecnosti ubúda.
Je to varovanie, hovorí analytik
Europoslankyňa a podpredsedníčka Smeru Monika Beňová dúfa, že sa Ficovi podarí nadviazať komunikáciu so socialistickými premiérmi napriek tomu, že ľavicová parlamentná frakcia navrhuje Strane európskych socialistov pozastaviť Smeru členstvo.
Ficovo postavenie by sa mohlo zmeniť až o niekoľko mesiacov, myslí si analytik Ivo Samson. "Zatiaľ to nie je izolácia, je to varovanie," povedal. Fico dostal od zahraničných partnerov čas, aby ukázal, že obavy z jeho vlády sú zbytočné.
Zahraniční politici si nechcú podľa Samsona v tejto situácii urobiť "blamáž", ak by s Ficom komunikovali ako "so štandardným premiérom normálnej demokratickej krajiny" a medzitým by sa potvrdili obavy z extrémizmu SNS.
Strana Európskych socialistov má v úmysle pozastaviť Smeru členstvo pre spojenie s SNS, ale Monika Beňová si myslí, že o tom budú rokovať až v októbri. Šéf socialistov Poul Nyrup Rasmussen sa podľa Beňovej stretol so socialistickými predsedami európskych vlád a "z tohto kontaktu vzišlo, že okrem pána Paroubka momentálne nikto nebol proti pozastaveniu členstva".
Cestuje minister Kubiš
Beňová dúfa, že Fico sa bude snažiť na summite v Helsinkách nadviazať "nejakú komunikáciu minimálne s predsedami vlád, ktorí sú zo sociálnodemokratických strán". Je však "skôr skeptická" v očakávaní, že sa premiérovi podarí zmeniť ich postoje.
Na rozdiel od Fica so zahraničím intenzívne rokuje minister zahraničia Ján Kubiš. Ten od svojho vymenovania absolvoval už osem zahraničných ciest. Po úvodnej návšteve Maďarska sprevádzal Fica na návšteve Česka a potom bol v Poľsku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku, vo Vatikáne, v Rakúsku i v Rusku, kam cestoval spolu s ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom.
"Keď premiéra nepozývajú, druhým v línii je vždy minister zahraničných vecí," myslí si Samson.