Nielen Európu trápia horúčavy. Teplotné rekordy padajú naprieč celými Spojenými štátmi a spôsobujú rozsiahle výpadky prúdu. V St. Louis včera zostali stotisíce ľudí bez elektrického prúdu, klimatizácia nemohla naskočiť ani v newyorskej štvrti Queens či v New Jersey. V arizonskom Phoenixe namerali 48 stupňov a v Oklahome bolo tak teplo, až sa prehla časť diaľnice.
V St. Louis, metropole Missouri, zostávalo včera ráno bez prúdu takmer štvrť milióna obyvateľov mesta. Bolo to pritom už o polovicu menej než pred týždňom, keď sa výpadok začal. Prezident George Bush v piatok vyhlásil Missouri za štát postihnutý živelnou pohromou, čo umožnilo rýchly prísun federálnej pomoci. Na prehriatie organizmu tam zomreli už štyria ľudia.
V známej newyorskej štvrti Queens by ste dnes ťažko našli predavača zmrzliny. Už desať dní sú tam bez prúdu desaťtisíce obyvateľov. Starosta mesta Michael Bloom?berg vyzval, aby obyvatelia šetrili energiou a zabránili ešte väčšiemu výpadku. Pre podnikateľov je to pohroma, ľudia nemôžu pracovať. Straty sú miliónové.
Zatiaľ sa drží Kalifornia, kde teplota presahuje 46 stupňov. K výpadkom zatiaľ nedošlo a klimatizácie idú na plné obrátky. Úspešne sa tak vyhýba katastrofickým výpadkom spred niekoľkých rokov. Teplo si však vyžiadalo už 29 obetí. Počas horúčav sa spotreba energie vyšplhala na rekord?ných 50 270 megawattov, a odborníci predpovedajú jej zvýšenie o ďalších 2000 .
Kalifornii sa darí odolávať aj vďaka vyhláseniu tzv. druhého stupňa. Podniky platia za elektrinu menej, ak jej menej míňajú. V minulosti pritom energetické spoločnosti pri väčšom dopyte cenu energie naopak zvyšovali, niekedy až desaťnásobne. Guvernér Arnold Schwarzenegger tiež nariadil štátnym úradom, aby vypli nepotrebné spotrebiče.