BRATISLAVA - Za najvážnejší krok, ktorý by úplne zmenil podmienky celého druhého dôchodkového piliera, považujú dôchodkové správcovské spoločnosti zníženie príspevku, ktorý sa odvádza na účet sporiteľov.
"So zmenou príspevku medzi prvým a druhým pilierom nemôžeme súhlasiť. Vychádzame však z ubezpečenia ministerky práce, ktorá povedala, že toto nie je témou," povedal včera predseda predstavenstva dôchodkovej spoločnosti Winterthur Peter Socha.
Zástupcovia dôchodkových spoločností sa koncom minulého týždňa stretli s ministerkou práce Vierou Tomanovou, ktorá ich ubezpečila, že zníženie príspevkov nebude v programovom vyhlásení vlády a že deficit Sociálnej poisťovne bude riešiť inak. V nedeľňajšej diskusnej relácii STV však Tomanová povedala, že ak sa vláde nepodarí nájsť finančné zdroje na krytie schodku v Sociálnej poisťovni, koalícia zmení percentá odvodov do dôchodkových správcovských spoločností,
Dôchodkové spoločnosti upozorňujú, že práve výška príspevkov, súkromné vlastníctvo dôchodkových úspor a to, že sa dajú dediť, je hlavným dôvodom, prečo sa ľudia rozhodli vstúpiť do druhého piliera. Dnes sporitelia, ktorí vstúpili do druhého piliera, platia do Sociálnej poisťovne na penzie dnešných dôchodcov deväť percent z hrubého príjmu a deväť percent im zostáva na ich vlastnú penziu na účtoch v dôchodkových spoločnostiach.
Zmena príspevku by sa podľa Zuzany Adamovej z ING DSS dotkla dôchodkových úspor sporiteľov a znížila by očakávanú výšku príjmu po dosiahnutí dôchodkového veku.
Dobrovoľný vstup
Zdobrovoľnenie vstupu do druhého piliera pre tzv. prvopoistencov považuje Asociácia dôchodkových spoločností za závažnú a citlivú otázku. Dnes platí, že ak sa študent, ktorý nebol platiteľom odvodov, zamestná, musí sa do 30 dní od nástupu do zamestnania rozhodnúť pre niektorú z dôchodkových spoločností. Podľa jednej z navrhovaných zmien by mal 90 dní na to, aby sa rozhodol, či chce do druhého piliera vôbec vstúpiť.
Adamová hovorí, že ide o 50- až 60-tisíc absolventov ročne, u ktorých sa však správanie dá predpokladať len veľmi ťažko. "Z dlhodobého hľadiska to môže znamenať pokles účasti v druhom pilieri," povedala. Druhý "kapitalizačný" pilier štát zaviedol, lebo prvý "priebežný" odborníci považujú za dlhodobo samostatne neudržateľný.
Výstup z piliera
Tomanová tiež otvorila otázku, či neumožniť ľudom dobrovoľný výstup z druhého piliera. Asociácia vidí riziko takejto zmeny v tom, že ak bude skupina sporiteľov, ktorým sa to umožní, definovaná nejednoznačne alebo príliš široko, môže to ohroziť stabilitu celého systému vrátane prvého piliera.
"Existuje skupina klientov - nie sú to však ani stovky, ani tisíce - ktorí tvrdia, že sa v systéme ocitli napriek tomu, že tam vstúpiť nechceli," povedal Socha. O zrušení takejto zmluvy však podľa terajších podmienok môže rozhodnúť iba súd. "Ak hovoríme o dobrovoľnom výstupe práve takejto skupiny ľudí, sme za riešenie, ktoré zjednoduší momentálnu procedúru," hovorí Socha.
Prestupy sa možno spoplatnia
Dôchodkové spoločnosti upozornili aj na vysokú mieru prestupov. Až 11 percent klientov, ktorí už mohli zmeniť správcu, túto možnosť využilo. V iných krajinách, v ktorých funguje podobný systém, ide o tri až štyri percentá klientov. Od augusta bude možné zmeniť spoločnosť najskôr po dvoch rokoch sporenia. Dôchodkové spoločnosti však upozorňujú, že opatrenie bude účinné len do januára 2007, potom očakávajú ďalšiu vlnu prestupov.
Niektoré dôchodkové spoločnosti tvrdia, že za častými prestupmi stoja sprostredkovatelia iných spoločností, ktorí za každého nového klienta dostávajú vysokú províziu. Oficiálne nie je jasné, ktorá spoločnosť za to platí. "Jedným z riešení je zavedenie výstupných poplatkov, budeme však hovoriť aj o iných možnostiach," povedal Jozef Paška z Allianz DSS.
Dôchodková reforma po 18 mesiacoch
Celkový počet sporiteľov: 1,446 milióna sporiteľov.
Čistá hodnota majetku v dôchodkových fondoch: 17,26 miliardy korún.
Až 88 percent z celkového objemu príspevkov tvoria príspevky zamestnancov.
68,49 percenta ľudí si sporí na penziu v rastových fondoch, 27,59 percenta vo vyvážených fondoch a 3,92 percenta v konzervatívnych fondoch.
Priemerný mesačný príspevok: 1200 korún. Zdroj: ADSS