Na niektorých kúpaliskách padajú rekordy v návštevnosti. Na kúpalisko Vadaš v Štúrove prišlo v nedeľu 12 100 ľudí a jeho šéf Mikuláš Gyetven si spomína na podobné číslo len z roku 2003, keď mali v jeden deň 11 700 návštevníkov.
Zlé počasie zníži počty najmenej o 20 percent, ale Štúrovo je obľúbené aj preto, že kúpalisko sa rozvíja vďaka miliónovým investíciám.
Tretina kúpajúcich prichádza na jeden deň z Maďarska, ale ubytovalo sa veľa Čechov. "Priamo v areáli máme ubytovaných okolo 2800 ľudí vrátane kempingov," povedal Gyetven.
Rekord v nedeľu padol aj na termálnom kúpalisku vo Vrbove. "Aj v týždni je viac ľudí ako zvyčajne," hovorí zamestnankyňa.
Viaceré prírodné kúpaliská sú plné
Pláže pri Slnečných jazerách v Senci sú cez víkend úplne obsadené. Riaditeľka Správy cestovného ruchu v Senci Silvia Škultétyová hovorí, že vlani na pláži nebolo takmer nikoho, lebo často pršalo, ale "teraz skoro nemáme voľného miesta". Odhadovať celkové počty ľudí je ťažké, lebo okolo jazera je 400 súkromných chát a 60 hotelových zariadení.
Spokojní sú aj pri Liptovskej Mare. Autokemping v Liptovskom Trnovci je zaplnený na 80 percent. "Cítiť, že keď je dobré počasie, ľudia sú aj vo Vysokých Tatrách aj na Liptove a schádzajú aj k Liptovskej Mare," hovorí recepčná.
Plno býva na bratislavských Zlatých pieskoch, na ktorých je istota kvalitnej vody.
Niekde však majú pláže poloprázdne
Horšie je to na Oravskej priehrade a Zemplínskej šírave. Sú to oblasti, kde v posledných rokoch investovali menej. V autokempe Stará Hora pri Oravskej priehrade majú zhruba rovnakú sezónu ako vlani, keď často pršalo. "Je to aj zlou reklamou, že je zlá voda, hoci tá voda je čistá," tvrdí pracovníčka kempingu.
Vyhliadková plavba po Zemplínskej šírave skoro vôbec neláka. Prevádzkovateľ lode hovorí, že takú slabú sezónu si nepamätá. "Keď je pekné leto, na vyhliadkové plavby to pôsobí opačne, lebo ľudia sú na plážach, vo vode. Lenže aj celková návštevnosť sa mi zdá menšia," hovorí. Viac ľudí je iba na plážach, kde sú bazény, na Kamenci, v Kaluži.
Stabilné atrakcie
Najnavštevovanejšia slovenská atrakcia Termálpark Veľký Meder je vychytená aj tento rok. Riaditeľ Ladislav Rudický hovorí, že úplne plno bolo najmä 5. júla a minulú nedeľu.
Aj v týždni je ľudí vďaka počasiu viac. "Zo zahraničia máme veľa návštevníkov z Česka, Maďarska, Poľska. Sem-tam sa objavia z Nemecka, Holandska, ale to sú väčšinou starší, a tí chodia mimo sezóny. Ubytovanie v okolí areálu je plné, dá sa ešte ubytovať, ale trochu ďalej od kúpaliska," hovorí Rudický.
Vysokú návštevnosť si udržuje Aquapark Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Napriek pomerne vysokému vstupnému (celodenný lístok pre dospelého 490 korún) návštevnosť kopíruje minulé roky.
Katarína Šarafínová z Tatralandie hovorí, že k vysokej návštevnosti okrem počasia prispeli nové atrakcie, ktoré sú v cene vstupného. Po 30 percent návštevníkov Tatralandie tvoria Česi, Slováci a Poliaci, 10 percent je z iných krajín.
V neďalekej Bešeňovej je podľa Miroslavy Krakovskej ľudí asi toľko ako vlani, zhruba tritisíc denne. Sezóna sa jej vidí normálna.
Meanderpark Oravice navštívi denne 850 ľudí, je naplnené. "Pre turistov je tento rok lepší, lebo vlani stáli v radoch pred pokladnicou, čakali, kým iní odídu. Tento rok je tiež úplne plno, ale ľudia nemusia čakať. Zvýšili sme aj počet úschovných skriniek," hovorí zamestnankyňa.
Vodu môžu znečistiť sinice, ale aj ľudia zlým správaním
Kvalitu vody na umelých aj prírodných kúpaliskách sleduje Úrad verejného zdravotníctva každý rok na vyše 180 umelých a 70 prírodných kúpaliskách.
Vzorky vody odoberajú každé dva týždne. Ak voda nevyhovuje, rozmiestnia výstražné tabule v okolí areálu.
Podľa informačnej správy úradu môžu za zlú kvalitu vody čiastočne aj ľudia. Často nepoužívajú WC a sprchy pred vstupom do bazénov, na kúpaliská chodia aj chorí a podobne. Aktuálne informácie o kvalite vody sú na internetovej stránke www.uvzsr.sk.
Na prírodných kúpaliskách musí žiadať prevádzkovateľ pláže o povolenie na kúpanie. Ak ho nemá, tak je kúpanie neorganizované, na vlastné nebezpečenstvo.
Na niektorých prírodných kúpaliskách sú každoročne problémy so zvýšeným výskytom siníc. Sú to mikroskopické organizmy, ktoré sa vo vode môžu premnožiť a hromadiť sa na hladine v podobe farebnej kaše nazývanej "vodný kvet".
"Sinice môžu produkovať toxíny. Pokiaľ netvoria vodný kvet, nie je pravdepodobné, že po jednom vykúpaní vznikne vážne ochorenie," píše úrad. Riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním po viac dní. (r)
Odporúčané zásady Úradu verejného zdravotníctva
Prírodné kúpaliská
- nevstupovať do neznámej tečúcej vody,
- nekúpať sa vo vodách s veľkou koncentráciou vodných vtákov,
- nekúpať sa v miestach, kde boli nájdené mŕtve vtáky,
- nevstupovať do "zelenej vody", ktorú sfarbili premnožené sinice a riasy a ak sa na hladine nachádza kašovitá hmota, tzv. vodný kvet,
- nepovoliť deťom hranie na brehu s nahromadenou kašou vodného kvetu,
- rešpektovať všetky upozornenia a výstrahy nachádzajúce sa v okolí vodnej plochy,
- po každom kúpaní sa dôkladne osprchovať.
Umelé kúpaliská
- pred vstupom do bazénu sa osprchovať,
- zákaz vstupu do vody osobám, ktoré trpia prenosným ochorením,
- používať WC,
- pri podozrení na nedostatočnú čistotu, dezinfekciu alebo výmenu vody v bazéne radšej do vody nevstupovať,
- po každom použití bazénu sa dôkladne osprchovať.