Organizátori Festivalu peknej hudby, ako znie oficiálny názov tejto akcie, pripravili na siedmy ročník tri večery so zaujímavým programom.
Asi naj?väčším ťahákom bude sobotňajšie vystúpenie orchestra opery v Banskej Bystrici s nezvyklým sólistom Sergejom Kopčákom.
"Sme veľmi radi, že sa nám podarilo dohodnúť s vynikajúcim spevákom, ktorý dlhodobo spolupracuje s Metropolitnou operou v New Yorku," hovorí vio?lončelista Eugen Prochác, ktorý je umeleckým riaditeľom festivalu.
Sergeja Kopčáka na slovenských pódiách často nepočuť. Koncert bude navyše zvláštny tým, že árie talianskych majstrov bude sprevádzať symfonický orchester. Doteraz bol festival totiž prehliadkou komornej tvorby.
Ďalším zaujímavým hosťom akcie, ktorý sa predstaví v nedeľu, bude vio?lončelista Ľudovít Ľudha žijúci v Japonsku. Spolu s pianistom Mariánom Lapšanským (inak riaditeľom Slovenskej filharmónie) v premiére uvedie aj skladbu mladej autorky Lucie Koňakovskej.
"Je rok Slovenskej hudby, a tak sme jej chceli dať priestor aj u nás," hovorí Prochác. "Objednali sme si nové dielo aj od Vladimíra Godára, pre svoju vyťaženosť ho, žiaľ, nestihol dokončiť."
Tvorbu ďalších slovenských skladateľov si budú môcť návštevníci festivalu vypočuť aj v podaní projektu Cellomania. Štyria poprední slovenskí hráči na violončelo (vrátane Eugena Procháca) v sobotu dopoludnia uvedú staršie skladby Tadeáša Salvu a Petra Zagara.
"Na tomto koncerte budú ešte znieť diela významných poľských autorov 20. storočia Henryka Mikolaja Goreckého a Witolda Lutoslawského," prezrádza Prochác. Na otázku, či nemá trochu obavy z reakcie publika na náročnejšiu tvorbu odpovedá, že všetky doterajšie ohlasy nasvedčujú, že sa dramaturgia nemusí viazať len na diela overených autorov klasicizmu, baroka či romantizmu.
Riaditeľovi festivalu sa tento rok podarilo opäť udržať medzinárodnú účasť. Jeho pozvanie prijali aj izraelský dirigent Harvey Borowitz, ktorý bude viesť orchester bystrickej opery a významný ruský klavirista Alexej Kornienko. Jeho recitál bude ďalšou novinkou v histórii tohto podujatia.
Celý program v Banskej Štiavnici odštartuje vernisážou fotografií Miloty Havránkovej, ktorá sa uskutoční v piatok v priestoroch Starého zámku. Festival sa okrem toho ešte bude konať v miestnom farskom kostole a kaštieli v neďalekom Sv. Antone.
Eugen Prochác však už v malebnom meste na strednom Slovensku strávil celý týždeň. Spolu s dvomi ďalšími kolegami tu viedli majstrovské kurzy v hre na violončelo, akordeón a gitaru. Nejde síce o oficiálnu súčasť festivalu, ale je to sympatické gesto, ktoré pomáha rozvíjať kultúrny život v regióne. Navyše tradícia majstrovských kurzov na Slovensku bola po roku 1989 na ústupe.
"Tie kurzy vznikli po dohode s naším sponzorom a v spolupráci s mestom. Banská Štiavnica je na podobné aktivity ako stvorená," hovorí Eugen Prochác a dodáva: "Všetci hudobníci, ktorí sem prišli, spontánne tvrdili, že je to druhý Salzburg a ideálne miesto stvorené na hudbu."
(her)