Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová včera povedala, že nastal čas pre "nový Blízky východ".
Výsledky jej rokovaní v Bejrúte, Jeruzaleme a Ramalláhu však naznačili, že k novému Blízkemu východu, kde sa podľa Riceovej predstáv ľudia už nebudú báť terorizmu, je ešte veľmi ďaleko. Riceová nevyjednávala prímerie, oficiálne neprišla s nijakou novou iniciatívou a verejne ani veľa nehovorila.
Jej najbližšie okolie to vysvetľovalo tým, že nebolo príliš o čom. Ľudia z ministerkinej delegácie tvrdili, že Riceová pracuje na pláne na vyriešení konfliktu a v tejto fáze je lepšie, ak bude mlčať. Nakoniec sa niečo predsa len dostalo von.
Podľa CNN je súčasťou jej plánu odzbrojenie Hizballáhu, rozmiestnenie medzinárodných jednotiek, výmena väzňov a vyriešenie sporného prihraničného problému.
Riceová včera podľa očakávaní Izrael príliš netlačila do prímeria za každú cenu. Vysvetľovala to tým, že sa nechce vrátiť o tri týždne alebo o tri mesiace a riešiť ten istý problém.
Washington a Jeruzalem majú jasno v tom, kde sa začína ich ochota zastaviť boje. Vo chvíli, keď Hizballáh prepustí unesených izraelských vojakov a stiahne sa z izraelsko-libanonskej hranice. Izrael aj Američania sa tiež zhodujú, že pokoj na hranici by mohli zabezpečiť medzinárodné jednotky s jasným a silným mandátom. Podľa CNN by mohlo ísť o tureckých a egyptských vojakov pod vedením NATO alebo OSN.
V Libanone to vidia inak: najprv prímerie a potom vyjednávanie. To je pre Riceovú aj prezidenta Georgea Busha neprijateľné, a tak ministerka odchádzala do Bejrútu nespokojná.
Rovnako v Bejrúte aj v palestínskom Ramalláhu vládne presvedčenie, že okamžité prímerie je jedinou cestou. Riceovej to povedal šéf samosprávy Mahmúd Abbás. Upozornil ju, že pre libanonskú krízu sa zabúda na utrpenie Palestínčanov. Riceová oponovala, že to nie je pravda.
O humanitárnych otázkach hovorila počas dvoch dní na Blízkom východe azda najviac. Chcela tak dať najavo, že Američania sa cynicky neprizerajú na utrpenie civilistov, zatiaľ č o si s pomocou Izraela vybavujú účty s Hizballáhom.
Posledný vývoj
Libanon
Izrael tvrdí, že dobyl baštu Hizballáhu Bint Dzabalj, bombardoval juh Bejrútu.
Pomaly sa rozbieha humanitárna pomoc Libanonu, stále je však nedostatočná. Izraelský premiér povolil prelety lietadiel s humanitárnou pomocou.
Na juhu Libanonu chce Izrael vytvoriť bezpečnostné pásmo, na ktorom chcú zostať, až kým kontrolu nad oblasťou neprevezmú medzinárodné sily.
Izrael
Pokračovali raketové útoky na sever Izraela, raketa zabila 15-ročné dievča.
Palestína
Na západnom brehu Jordánu v Ramalláhu zakázali počas Riceovej návštevy protiamerickú demonštráciu.
Bilancia
Vo vojne už zomrelo viac ako 450 ľudí, 410 v Libanone, 40 v Izraeli . (mik)
Autor: Tel Aviv