Aktivisti Greenpeace v pondelok zablokovali na Jahodnej pri Košiciach vrtné súpravy geologického prieskumu uránovej rudy. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ |
v prieskumnom vrte ložiska uránovej molybdénovej rudy.
"Chceme upozorniť verejnosť, že na príprave ťažby sa už začalo vážne pracovať. Ťažba uránu, zvlášť v takejto cennej lokalite, by mala devastujúce účinky ako na prírodu, tak aj na zdravie obyvateľov Košíc a celého regiónu," zdôraznil koordinátor kampane Greenpeace Jan Beránek.
Ložisko na Jahodnej obsahuje podľa Beránka približne milión ton rudy. Rádioaktivita, ktorá sa pri ťažbe a spracovaní uvoľňuje, by mohla ohroziť aj zdroje pitnej vody pre Košice. "Existuje množstvo nezvratných dôkazov, že ťažba uránu predstavuje vážne riziko pre zdravie obyvateľov. Sme rozhodnutí urobiť všetko, čo bude v našich silách, aby sme devastácii Jahodnej zabránili," vyhlásil Beránek.
Protestná akcia podľa Greenpeace nie je namierená proti pracovníkom či firme, ktorú si spoločnosť Tournigan Gold Corporation z Kanady najala na geologický prieskum ložiska. Zamestnanci napriek tomu prijali protest s rozpakmi: "Nemôžeme nič namietať proti prejavom nesúhlasu. Ale musíme protestovať proti aktivitám, ktoré evidentne porušujú bezpečnostné predpisy. Vstup cudzích ľudí do bezprostrednej blízkosti vrtnej súpravy je prísne zakázaný. Neviem, kto by niesol zodpovednosť, keby došlo k úrazu," vyjadril sa pre SME jeden z pracovníkov.
Greenpeace odštartoval protestnou akciou týždňový ekotábor. Aktivisti budú roznášať po okolitých obciach informačné letáky a zbierať podpisy pod petíciu za zákaz ťažby na Jahodnej. Súčasťou kampane bude aj výstava fotografií v pešej zóne Košíc, ktorá ukazuje stav miest ťažby a spracovania uránu v Českej republike.
"Situácia je o to vážnejšia, že ložisko je v bezprostrednej blízkosti vyhľadávaného rekreačného areálu a navrhovaný ťažobný priestor leží na chránenom území NATURA 2000," dodal Jan Beránek z Greenpeace. (sen)
Ložisko JahodnáZáujem o ťažbu zlata a uránu na Slovensku má kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation, ktorú zastupuje dcérska Kremnica Gold.
Prvé tri pokusné vrty na Jahodnej pri Košiciach urobili koncom minulého roku. Analýza vzoriek potvrdila okrem vysokej koncentrácie uránu aj prítomnosť molybdénu.
Ložisko boli zmapované už pred dvadsiatimi rokmi. Zásoby uránu vtedy odhadli na približne 2,3 milióna ton. Ložisko má podľa prepočtov pri vlaňajších cenách uránu na svetových trhoch hodnotu približne sedem miliárd korún.
Tournigan Gold Corporation požiadala o vydanie rozhodnutia o určení dobývacieho priestoru, čo je základný predpoklad povolenia ťažby. Obvodný banský úrad v Košiciach čaká na odborné stanovisko ministerstva životného prostredia k novele zákona o posudzovaná vplyvov na životné prostredie.
"Aj napriek urgenciám sme doteraz odpoveď nedostali. Preto sme požiadali náš nadriadený orgán o predĺženie lehoty na vydanie rozhodnutia," povedal pre SME predseda banského úradu Dušan Čellár. (sen)