
Európsky komisár pre obchod Pascal Lamy včera na tlačovej konferencii oznámil, že únia sa bude brániť prílevu ocele. FOTO - REUTERS
Toto opatrenie je reakciou na rozhodnutie americkej vlády z minulého mesiaca chrániť domácich výrobcov zvýšením ceny dovážanej ocele zavedením taríf. Európa sa obávala, že to spôsobí prílev až 15 miliónov ton ocele z Ázie a ďalších kontinentov, ktoré boli pôvodne vyvážané do Ameriky.
„Neodôvodnené a neférové opatrenia Spojených štátov nás prinútili podniknúť dočasné kroky na ochranu priemyslu a pracovníkov z Európskej únie,“ povedal komisár pre obchod Pascal Lamy. Európska únia zavádza tarify v rozpätí od 14,9 do 26 percent na šesť mesiacov, pričom nebudú sa týkať plošne všetkej dovezenej ocele.
Rôzne druhy ocele majú rozličné limity. Dodatočné clá sa pritom budú týkať len tej ocele, ktorej dovoz presiahne tieto hranice. Celkovo povolila únia doviesť 5,7 milióna ton ocele, ktorých sa nové tarify nebudú týkať.
Podľa únie sa tak ochranné opatrenia dotknú asi len pätiny dovezenej ocele. Ako uviedla agentúra TASR, tarify by sa podľa Lamyho nemali dotknúť kandidátskych krajín, čiže ani Slovenska. Tie budú môcť dovážať rovnaké množstvo ocele ako doteraz.
Amerika svoje ochranné kroky odôvodnila tým, že štáty, ktoré vyvážajú oceľ, neférovo podporujú svojich výrobcov a tí tlačia americké firmy k múru. Európa a ďalšie krajiny sa bránia tým, že problémom amerických výrobcov je neefektívna výroba, vysoké mzdové náklady a neschopnosť držať krok so zvyškom sveta.
Kým včera ohlásené opatrenia sú štítom na ochranu pred dovozom zahraničnej ocele, Európa plánuje aj priame odvetné kroky proti Amerike. Členské štáty už mali dostať zoznam amerických výrobkov, ktorých dovoz by chcela únia nejakým spôsobom obmedziť.
Únia by chcela na vyšších clách za americký tovar ako textil a citrusové plody vybrať o dve miliardy dolárov viac ako doteraz, čo je suma, na ktorú Európa vyčíslila dopady amerických opatrení. Tovary, ktorých by sa mali odvetné opatrenia týkať, sú pritom vraj vyberané tak, aby mali aj politický dopad. Týkajú sa štátov, kde prezident George Bush vyhral vo voľbách len s malým rozdielom alebo pracovníci v tomto segmente sú už teraz nespokojní.
GABRIEL KÁDASI