Ak zamestnanec ukončí pracovný pomer okamžite pre nevyplatenú mzdu, môže sa zaregistrovať na úrade práce do siedmich kalendárnych dní. Na úrade ho zaregistrujú, aj keď vedie s bývalým zamestnávateľom súdny spor, potrebná je výpoveď v písomnej forme a občiansky preukaz.
Nároky na dávky v nezamestnanosti sú v právomoci Sociálnej poisťovne. Nemá na ne vplyv, či zamestnávateľ za svojho človeka platil, alebo neplatil odvody, bývalý zamestnanec musel byť za posledné štyri roky pred zaradením do evidencie poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky. Šesť mesiacov potom dostáva dávku v nezamestnanosti, ktorá je 50 percent z denného vymeriavacieho základu.
Ak spoločnosť zanikne alebo sa zamestnávateľ stane platobne neschopným, zamestnanec má nárok na dávku z garančného poistenia. Žiadosť o ňu podáva do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Dávku mu vypláca Sociálna poisťovňa.
Aj brigádnici už budú chránení
Zamestnanec, ktorý pracuje na dohodu o brigádnickej práci alebo o vykonaní práce, dnes nie je chránený pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Od 1. augusta však bude účinná novela zákona o sociálnom poistení, ktorá ukladá zamestnávateľom platiť garančné poistenie aj za tieto osoby.
Garančné poistenie je poistenie pre prípad insolventnosti zamestnávateľa a slúži na uspokojovanie finančných nárokov zamestnanca, ktoré nezaplatil zamestnávateľ. Ak je niekto zamestnaný na dohodu, môže žalovať firmu a žiadať zaplatenie mzdy. Aj nevyplatený honorár sa rieši ako občianskoprávny spor, hovorí právnik Ján Matlák.
Aké sú pravidlá
- pracovný pomer môže zamestnanec okamžite ukončiť, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu,
- vznikne mu zároveň nárok na dvojmesačnú náhradu mzdy,
- môže dať anonymný podnet na inšpektorát práce,
- zástupcovia odborov môžu dohodnúť ďalšie podmienky,
- od 1. augusta budú chránení aj brigádnici proti platobnej neschopnosti zamestnávateľa.