ŽENEVA - Ministri šiestich obchodných mocností sa na nočnom rokovaní v Ženeve na ničom podstatnom nedohodli a päťročné vyjednávania o liberalizácii svetového obchodu sa skončili neúspešne. Tá sa tak odkladá zrejme na ďalších niekoľko rokov. Povedal to indický minister obchodu Kamal Nath. Rokovania stroskotali na obchode s poľnohospodárskymi produktami.
"Je to vážny a významný neúspech," povedal brazílsky minister zahraničia Celso Amorim.
Podľa EÚ sú za uviaznutie rozhovorov zodpovedné Spojené štáty. Komisár únie pre obchod Peter Mandelson včera po skončení rokovaní povedal, že všetci sa pohli, iba USA nie.
Hlavným cieľom rokovaní je dostať z chudoby milióny ľudí v rozvojových krajinách, podporiť globálny hospodársky rast a výrazne znížiť dotácie do poľnohospodárstva. Podľa včerajšej správy WTO poskytli vlády za minulý rok dotácie 300 miliárd dolárov, z toho absolútnu väčšinu v 21 rozvinutých krajinách.
Víkendové rokovanie zástupcov Európskej únie, Spojených štátov, Brazílie, Indie, Japonska a Austrálie a ďalších krajín, ktoré reprezentujú kľúčové skupiny členských štátov WTO, podnietili pred týždňom lídri G 8. Ďalšia schôdzka má byť 28. až 29. júla, bez terajšieho pokroku však údajne nebude mať význam.
Hlavným problémom naďalej zostáva poľnohospodársky obchod, kde všetky strany zastávajú doterajšie pozície a žiadna nechce urobiť prvý krok. Podľa obchodných činiteľov sa vyjednávania zablokovali práve na poľnohospodárstve a k téme priemyselného tovaru sa vôbec nedostali.
Lídri G 8 si v Petrohrade dali mesiac na to, aby sa dohodli na hlavných bodoch. Kompromis by mal zahŕňať výraznejšie zníženie poľnohospodárskych subvencií v USA a obmedzenie colných ba?riér v Európskej únii a ďalších vyspelých krajinách. Rozvojové krajiny by za to mali urobiť ústupky na svojich trhoch priemyselného tovaru a služieb.
Proces, ktorý sa začal v roku 2001 v katarskej metropole Dauhá, má už veľké oneskorenie a teraz sa dostáva pod silný časový tlak. Konečná dohoda vrátane technických podrobností musí byť pripravená najneskôr do polovice roku 2007, lebo závisí od iných platných dohôd.
(čtk, tasr)
Čo je WTO
Medzinárodná vládna organizácia, ktorá uľahčuje medzinárodnú obchodnú výmenu. Je najvyšším orgánom na riešenie sporov medzi obchodnými partnermi a má zabraňovať diskriminácii malých krajín. Medzi jej ďalšie úlohy patrí sledovanie obchodných politík členských štátov, spoluprácna s ostatnými medzinárodnými organizáciami a poskytovanie technickej pomoci vrátane školení pre rozvojové krajiny.
Členstvo
WTO má 149 členských krajín vrátane Slovenska. V polovici decembra 2005 do WTO vstúpila ako zatiaľ posledný člen Saudská Arábia. Rusko sa zatiaľ bez úspechu o vstup snaží.
Katarské kolo rokovaní
Celým názvom Rozvojový program z Dauhá je deviate kolo rokovaní o liberalizácii obchodu od roku 1947. Začalo sa v roku 2001 v katarskej metropole Dauhá. Pôvodne malo byť ukončené už koncom roka 2004. V roku 2003 však skončila fiaskom kľúčová schôdzka v mexickom Cancúne. V prípade dosiahnutia dohody sa malo súčasné kolo rokovaní skončiť na začiatku roku 2007. Predposledné uruguajské kolo rokovaní GATT bolo zavŕšené po viac ako siedmich rokoch v polovici 90. rokov. (čtk,r)