FOTO |
"V týchto dňoch nemôžeme zobrať do útulku už ani jedného "bezbúdovca". Máme totiž nielen plný, ale aj havarijný stav," hovorí terapeutka Ingrid Nováková. V trnavskom Útulku pre opustené zvieratá na Orešianskej ceste s kapacitou 40 psov je ich uprostred júla 70.
"V stredu 5. júla sme našli pred útulkom osem šteniatok, pravdepodobne aj s ich ockom, ktorý 'to spáchal'," hovorí Novákova. A to ešte netušila, že v utorok 18. júla bude pri bráne priviazaný ďalší pes - krásny veľký malamut. Ubytovali ho, ako inak...
Chovať psa, ba dokonca bojové plemeno, je dnes "trendy". Majitelia sú však rôzni. Niektorí vypustia svoje psy na ulicu a nechajú ich, nech sa samy vrátia domov. Ak sa nevrátia, neobťažujú sa ich hľadať. Chybu robia ľudia, ktorí takéto psy prinesú do útulku. Tým ich vlastne odsúdia na to, že sa so svojím "pánom" nikdy nestretnú.
V útulku už poznajú aj "psíčkarov", ktorí prinesú vlastného psa a vymýšľajú si, že ho našli a ako im je ho ľúto. Dobre je, ak aspoň anonymne pošlú za psom aj očkovací preukaz. Ušetria tým útulku peniaze za vakcínu.
Niektorých majiteľov opustených psov sa podarí zistiť, ale ak psy nesú znaky týrania, domov ich nevrátia, ale zvažujú aj trestné oznámenie. "Zo všetkých síl sa snažíme naprávať to, čo človek na zvieratách beztrestne pácha. Aj peňazí je málo. Hľadáme sponzorov, ktorí by nám vedeli sprostredkovať novú plastovú unimobunku pre šteniatka, lebo nám chorľavejú a mali by byť v dezinfikovateľných priestoroch," hovoria opatrovatelia. Radi by nakrútili krátky šot, ktorý by sa premietal na veterinárnej klinike.
Trnavský útulok pre zvieratá funguje na území mesta od roku 2004. (pe)
Foto - archív