financujú zvyčajne účastníkom aj stravné, cestovné a študijné materiály.
O tom, či je kurz dobre pripravený, vypovedá najmä počet účastníkov, ktorým sa vďaka kurzu podarilo nájsť zamestnanie. "Rekvalifikačný kurz, ktorý sme pripravili z prvého grantu mal tri skupiny po pätnásť ľudí. Prácu si našlo až 76 percent frekventantov," hovorí riaditeľ agentúry Kontakt S Jaroslav Slaný.
Program kurzu smeroval
k tomu, aby sa dlhodobo nezamestnaní z oblasti Ilavy, Považskej Bystrice a Púchova dostali k čerstvým informáciám z účtovníctva, marketingu, precvičili si prácu na počítači aj komunikačné zručnosti. "Väčšinu účastníkov tvorili ženy po materskej dovolenke alebo ženy po štyridsiatke, často dlhodobo nezamestnané. Aj keď mnohé z nich absolvovali obchodné akadémie, či ekonomické školy, po niekoľkých rokoch v domácnosti museli veľa dobiehať - aj v oblasti účtovníctva, aj pri práci
s počítačom, ale najmä v oblasti komunikácie," tvrdí Jaroslav Slaný. "Myslím, že najviac sa ľudia naučia pri praktických cvičeniach a najmä vtedy, keď môžu využiť videofeedback. Všetky situácie totiž nahrávam na video a oni potom majú možnosť vidieť, ako reagovali a čo urobili nesprávne. "Tak im učenie ide oveľa rýchlejšie. Mnohí nám povedali, že u nás sa za dva týždne naučili viac ako za dva roky v škole," tvrdí Jaroslav Slaný.
Tento kurz pritom nepatrí k dvoj-trojtýždňovým "rýchlokvaškám". Osem modulov kurzu je rozložených do desiatich mesiacov; každý deň okrem piatka šesť až sedem vyučovacích hodín.
Jaroslav Slany tvrdí, že kvalitne pripravené kurzy oceňujú aj zamestnávatelia a že sú reálnou šancou aj pre dlhodobo nezamestnaných - zamestnávatelia vraj považujú účasť v dobrom kurze za plus. "V našom okolí nás už firmy poznajú a sem-tam sa pýtajú či nemáme medzi kurzistami pre nich vhodných ľudí," hovorí. "Jedna pani, ktorú sme mali v kurze, napríklad získala po absolvovaní miesto v záhradníctve, v ktorom sa predtým neúspešne pokúšala zamestnať."
(gal)
Rekvalifikácie v číslach
Podľa najnovších štatistických údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, nie sú rekvalifikácie medzi nezamestnanými práve hitom. Najvyužívanejšie sú v Bratislavskom kraji, kde ich navštevuje zhruba 1,6 percenta uchádzačov o zamestnanie a v Trnavskom kraji, kde je to okolo pol percenta.
Najmenej využívajú rekvalifikačné kurzy obyvatelia Prešovského kraja - z 52 735 nezamestnaných ich navštevuje len 31 osôb.
V Banskobystrickom a Košickom kraji je to zhruba pätina percenta a aj v ostatných krajoch sa kurzov zúčastňuje menej ako pol percenta nezamestnaných.
Ak sa pozrieme na skladbu rekvalifikantov podľa vzdelania, najčastejšie sa na kurzoch zúčastňujú ľudia s úplným stredným odborným vzdelaním, vyučení a s úplným stredným vzdelaním. Kurzov sa zúčastňuje aj pomerne vysoký počet ľudí s vysokoškolským vzdelaním; najviac je to v Bratislavskom kraji - až 95 osôb oproti 118 vyučeným.