FOTO |
a vznikla tak nová oblasť podnikateľskej činnosti - poskytovanie rekvalifikačných kurzov.
Pri Ministerstve školstva SR vznikla akreditačná komisia, ktorá vydáva akreditácie inštitúciám, ktoré chcú poskytovať rekvalifikácie. Pri akreditácia sa však zisťuje nanajvýš to, ako je postavený učebný plán a kto bude kurzy odborne garantovať. Výstupy sa však už nemerajú.Podmienkou uzavretia dohody medzi úradom práce
a vzdelávacou inštitúciou je predovšetkým to, či je daná inštitúcia akreditovaná. Uzavrieť dohodu je plne v kompetencii úradu práce. Podľa štúdie, ktorú v roku 2000 vypracovala organizácia Trasparency International, vytvára spôsob organizovania rekvalifikácií pomerne úrodnú pôdu pre korupciu.
"Účinnosť rekvalifikácií sa v priemere pohybuje okolo 30 - 35 percent. Teda približne každý tretí rekvalifikovaný sa zamestná. Toľko štatistika, ktorá však nedáva odpoveď na to, či zaradenie do zamestnania je skutočne dôsledkom rekvalifikácie," píše sa v štúdii a text ďalej pokračuje. "Z rozhovorov so zástupcami rekvalifikačných inštitúcií možno konštatovať, že ide o najatraktívnejší spôsob získania finančných prostriedkov. Z neoficiálneho prieskumu 35 až 50 percent nákladov vykázaných úradu práce za realizáciu rekvalifikácie ide do súkromných vreciek. Čiastky 25 - 45 tisíc (niekde i viac) si medzi sebou rozdeľujú realizátor kurzu, sprostredkovateľ (osoba, ktorá má kontakty na riaditeľa, alebo správny výbor) a zástupca úradu práce. Pri nespokojnosti niektorej zo zainteresovaných strán sa cena kurzu navŕši na požadovanú hodnotu. Z celkového objemu finančných prostriedkov uvoľnených na rekvalifikácie v účtovnom roku sa tak približne až 1 miliarda stráca v korupčnom priestore."
Zdroj: Štúdia Transparency International
FOTO SME miroslava cibulková