Pri rekvalifikáciách vlastne nezískate žiadnu skutočnú kvalifikáciu. Ak je však kurz dobrý a agentúra známa medzi zamestnávateľmi, vaše šance získať prácu sa zvýšia. Najpopulárnejšími rekvalifikačnými kruzami sú na Slovensku stále čašnícke, kuchárske a masérske kurzy. |
Buďte flexibilní, rekvalifikujte sa a prácu nájdete - radia rôzne inštitúcie nezamestnaným. Ak človek prišiel o prácu, pretože jeho kvalifikácia už nie je na trhu práce žiadaná, mal by sa preorientovať, teda rekvalifikovať. Nutnosť učiť sa celý život, pracovať na sebe, získavať nové zručnosti, informácie a vedomosti je heslom dneška. Pomôcť nezamestnaným nájsť si prácu je úlohou úradov práce a jedným z "nástrojov", ktorý by mal viesť k tomuto cieľu, by mali byť rekvalifikácie. Lenže tie sú často krátkodobé a ťažko ich možno považovať za získanie novej kvalifikácie.
"Názov rekvalifikácia sa zmenil na presnejší pojem - príprava pre trh práce," hovorí analytik vzdelávania Juraj Vantuch
z Univerzity Komenského. "Absolventi týchto kurzov totiž nezískavajú žiadnu kvalifikáciu, len doklad, na ktorom je napísané, že sa zúčastnili určitého školenia."
Okrem toho sa vlastne nemeria ani kvalita týchto vzdelávacích aktivít a ani to, či rekvalifikácia pomohla ľuďom nájsť si prácu. "Predpis z roku 2004 hovorí o tom, kto môže realizovať preškoľovanie ľudských zdrojov, ale nehovorí nič o trvaní kurzov," hovorí Igor Kňazovický z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. "A zo štatistík vieme zistiť, koľko ľudí sa zúčastnilo rekvalifikácií a koľkí vypadli z evidencie - teda si zrejme našli prácu. Ale nemôžeme tvrdiť, že to bolo vďaka rekvalifikácii."
Jednotlivé úrady práce a niektorí poskytovatelia rekvalifikačných kurzov však hovoria, že sa spätnú väzbu snažia získať, pretože im to pomáha lepšie pripraviť kurz. "Snažíme sa nadviazať kontakt so zamestnávateľmi v našom regióne a zistiť, akých ľudí potrebujú, aby sme mohli pripravovať rekvalifikácie cielene. Uvažujeme aj o tom, že by sme robili dlhšie - ročné alebo dvojročné kurzy a spolupracovali by sme pritom s odbornými školami," hovorí riaditeľ Úradu práce v Dunajskej Strede Tibor Varga.
A s rekvalifikáciami je spojený ešte jeden problém. "Myslím, že sa ich najviac zúčastňujú tí aktívnejší. Tí, ktorí by si prácu našli aj bez nich a nezaujímajú sa o ne ľudia, ktorí by ich potrebovali najviac."
Podľa prieskumu agentúry MVK prešla už niekedy rekvalifikáciou alebo školením viac ako tretina obyvateľov Slovenska.
Problém je však v tom, že ľudia zrejme príliš nerozlišujú práve medzi rekvalifikáciou a školením. Niektorí odborníci totiž tvrdia, že vzhľadom na počet nezamestnaných sa u nás zúčastňuje rekvalifikácií len málo
ľudí; pri nezamestnanosti vyše 10 percent a pri 265 179 evidovaných uchádzačoch o zamestnanie to v júni tohto roku bolo 561 ľudí zaradených v rekvalifikačných kurzoch (štatistika Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny).