ého obchodu za minulý rok, ktorý nemá tendenciu klesať ani v roku 2002.
Najúčinnejší krátkodobý nástroj - dovoznú prirážku - už štát nebude môcť použiť. Podľa ekonómov by to ani nebolo systémové a vhodné. Vláde skôr odporúčajú, aby sa orientovala najprv na kontrolu štátnych výdavkov a z dlhodobého hľadiska na podporu podnikania.
Vláda priznala, že ekonomický balíček spred troch rokov dočasne pomohol obchodnému saldu, ale nevyriešil problém: „Je to preto, lebo uvedené zníženie bolo dosiahnuté výlučne na základe krátkodobých opatrení, ktoré nesprevádzali iné dostatočne funkčné stredno- až dlhodobé opatrenia hospodárskej politiky,“ hovorí správa ministerstva hospodárstva, ktorú včera prerokovali ministri.
Podľa ekonómov sú aj teraz aktuálne krátkodobé opatrenia, ale úplne iné než v roku 1999. „Zavedenie dovoznej prirážky by síce bolo z hľadiska vysokého tlaku zahraničného obchodu na platobnú bilanciu priechodným, avšak nesystémovým riešením, ktorého úspešenosť pri boji so schodkom je ťažko odhadnuteľná,“ myslí si analytik Poľnobanky Viliam Pätoprstý. Podľa neho je najúčinnejším krátkodobým krokom výrazné škrtenie verejných výdavkov.
Podobný názor má aj guvernér NBS Marián Jusko. Ten podľa TASR zdôraznil, že aktivity proti obchodnému schodku by mali mať fiškálny charakter a upresnil, že by mohlo ísť o znižovanie platov v štátnom sektore a aj pokles spotreby domácností.
Súvislosť medzi hospodárením štátu a obchodným schodkom postrehla aj spomínaná správa ministerstva hospodárstva. „Rozpočtový deficit priamo úmerne zvyšuje deficit obchodnej bilancie, čo potvrdili analýzy z predchádzajúcich rokov,“ hovorí sa v nej. Štát má na výber niekoľko možností, ako znížiť spotrebné výdavky verejné aj súkromné. „Najjednoduchšie by bolo vrátiť sa k dereguláciám, ale o tých už je pre tento rok rozhodnuté,“ upozornil analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. „Štát by mal zároveň spomaliť rast miezd v štátnej sfére. To je ale vzhľadom na volebný rok málo pravdepodobné,“ doplnil.
Ekonómovia aj ministerstvo hospodárstva varovali aj pred nerozumným použitím privatizačných príjmov. Ich minutie v spotrebe by totiž vyvolalo ďalší tlak na rast dovozu.
Úspory na strane výdavkov považujú analytici za krátkodobý nástroj, ktorý môže poslúžiť v akútnych situáciách. Skutočný boj proti vonkajšej nerovnováhe považujú za beh na dlhé trate. „Z dlhodobého hľadiska môže byť riešením jedine podpora podnikania a súkromných investícií, aby ponuková strana ekonomiky vyrábala s vyššou pridanou hodnotou,“ tvrdí Ódor. K tomu je podľa neho potrebné odstrániť prekážky v podnikaní, zlepšiť legislatívu a podnikateľskú klímu. „Dôležité je, aby sa hľadali príčiny, a nie hasili následky,“ dodal.
Opatrenia proti obchodnému schodkuKRÁTKODOBÉ
* škrtenie dopytu
* znižovanie štátnych výdavkov
* spomalenie rastu štátnych platov
* rozumné použitie privatizačných príjmov
* uvoľnenie regulovaných cien
DLHODOBÉ* ovplyvňovanie ponuky
* odstránenie bariér podnikania
* zlepšenie legislatívy
* podpora exportu
NESYSTÉMOVÉ* dovozná prirážka
* zvyšovanie ciel
* dovozné kvóty