U zubára onedlho nebude zadarmo nič

BRATISLAVA – Komora zubných lekárov odhaduje, že takmer každá zubná prax na Slovensku po vstupe do Európskej únie bude potrebovať aspoň milión korún na nové vybavenie. Len tak bude schopná poskytovať starostlivosť na úrovni vyspelých krajín. Už dne


FOTO SME – ĽUBOŠ PILC



BRATISLAVA – Komora zubných lekárov odhaduje, že takmer každá zubná prax na Slovensku po vstupe do Európskej únie bude potrebovať aspoň milión korún na nové vybavenie. Len tak bude schopná poskytovať starostlivosť na úrovni vyspelých krajín. Už dnes platí, že čím luxusnejšia ambulancia, čím lepšie prístroje, tým viac pacient dopláca.

Drahé prístroje

Podľa nových noriem musí mať každá ambulancia stomatologický röntgen, autokláv na sterilizáciu nástrojov horúcou parou, zariadenie na zachytávanie amalgámu, aby sa nedostával do odpadových vôd. „Nový autokláv stojí 120-tisíc, röntgen od 60- do 120-tisíc. Röntgen musí byť odborne nainštalovaný, musí byť vybudovaná olovená bariéra, teda ďalšie tisíce pôjdu na montáž a stavebné úpravy,“ hovorí stomatologička Renáta Slobodová, „každé dva roky sa budem musieť doškoľovať, čo tiež stojí veľa peňazí.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Čechách sa už s problémom prísnejších noriem boria. Ak kontrola nájde v odpade ambulancie zvyšky amalgámu, zubári platia vysoké pokuty. „Príde to razantne aj k nám a mnohé praxe to jednoducho nezvládnu,“ hovorí Králik.

Zubári predpokladajú, že na niektoré predpisy bude možné žiadať od únie odklad.

Vyššie ceny

Nové normy však znamenajú aj vyššie ceny. Zubári si budú musieť na zvýšené náklady zarobiť. Len zvýšenie spoluúčasti pacienta – priamych platieb u zubára – nebude stačiť. Ľudia na také drahé ošetrenie jednoducho mať nebudú.

„Neustále klesá suma, ktorá je na stomatológiu vyčleňovaná z verejných zdrojov. Z verejných peňazí ide príliš vysoké percento na lieky. Je to na úkor ostatných sektorov, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť,“ hovorí Eugen Szép, prezident komory zubných lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zubárov by sa mal zmeniť celý systém platieb cez poisťovne. Pacient by mal mať možnosť našetriť si na drahé zubné zákroky v zdravotnom pripoistení. V tomto sme podľa zubárov úplne zaspali dobu.

Peniaze sa už minuli

„Aj keď niekto celý život platil poistné, tie peniaze sa už dávno minuli,“ hovorí viceprezident komory Marián Králik. Upozorňuje, že ľudia platia životné poistky, kde budú mať úžitok z peňazí o desiatky rokov, ale možnosť platiť si pripoistenie na zdravotnú starostlivosť, ktorú môže človek potrebovať hocikedy, na Slovensku neexistuje. „Mali sme to dávno pripraviť,“ hovorí Králik.

Slovensko z verejných peňazí – z rozpočtu a cez poisťovne – vyčlenilo na rok 2002 pre zubárov len 2,1 miliardy. Súkromné zdroje, teda doplatok od pacienta, budú podľa odhadov tvoriť ďalších 0,38 miliardy. V Českej republike, ktorá má dvojnásobok obyvateľov, vyčlenil štát na rok 2002 pre stomatológiu 10,4 miliardy korún. Zo súkromných zdrojov pôjde ďalších 2,6 miliardy.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšiť by sa podľa predstaviteľov komory mala aj cena bodov za jednotlivé úkony. Namiesto dnešnej koruny a dvadsať halierov za bod aspoň na dve koruny, v roku 2004 až na šesť korún. Štát to však bude schopný zvládnuť, len ak sa zmenší rozsah výkonov, ktoré hradí poisťovňa.

Až po voľbách?

Razantný nárast platieb u zubára podľa predstaviteľov komory nenastane v najbližších mesiacoch, zatiaľ platí súčasný liečebný poriadok a cenový výmer. „Ťažko očakávať, že by sa menili pred voľbami. Rozpočet poisťovne je stanovený, peniaze sú vyčlenené. Ale v najbližšom období budeme musieť Liečebný poriadok otvoriť, desať percent spoluúčasti pacienta nepostačuje. Inak utrpí kvalita,“ varujú zubári.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu