Izraelské pozemné vojská včera už druhý deň operovali vnútri Libanonu. Zároveň pokračovali letecké útoky na objekty, ktoré Izrael označuje, za "teroristické. Hoci armáda tvrdí, že schopnosť Hizballáhu ostreľovať sever krajiny sa postupne znižuje, včera to tak nevyzeralo. Na sever dopadlo niekoľko desiatok kaťúš.
Izraelské akcie vyháňajú z juhu Libanonu čoraz viac ľudí a humanitárne organizácie stupňujú kritiku ich "neprimeranosti". Hlavný koordinátor OSN pre humanitárne záležitosti Jan Egeland po návšteve Bejrútu vyhlásil, že Izrael porušuje humanitárne právo, lebo bombarduje aj obytné bloky. Ľudskoprávne organizácie hovoria o "libanonskej katastofe" a pripomínajú, že medzi obeťami je veľmi veľa detí.
V Izraeli sa objavujú narážky, že Libanonom uvádzané čísla mŕvych "celkom nesedia". Izrael tvrdí, že zabil 100 bojovníkov Hizballáhu, o ktorých Libanon nehovorí. Libanonské čísla už v CNN spochybnil vicepremiér Šimon Peres. Izraelské média začínajú hovoriť o "syndróme z Džanínu", keď svetové média informovali o údajnom masakre v palestínskom utečeneckom tábore. Neskôr vyšetrovanie OSN ukázalo, že rozsah izraelských akcií bol médiami "nafúknutý."
Izrael medzitým podľa armády obsadil niekoľko objektov a jednu dedinu vo vnútri Libanonu. Mala vraj slúžiť ako základňa Hizballáhu. Televízia Hizballáhu, ale tvrdila, že je to lož. Izraelčania tam vraj zničili niekoľko odpaľovacích zariadení aj bunkrov Hizballáhu. Na ich likvidáciu by mali kúpiť od Američanov laserom navádzané bomby, ktoré sú schopné zničiť aj betónové bunkre hlboko v podzemí. Izrael si ich objednal ešte minulý rok, teraz žiada ich urýchlené dodanie.
Izraelčania tiež po prvýkrát bombadrovali mesto Sajda na juhu krajiny, kde sa uchýlilo veľa utečencov. Cieľom útoku bola mešita a kultúrny komplex údajne spravovaný Hizballáhom.
V Izraeli sa špekuluje, že limitované pozemné operácie armády sa môžu ešte rozšíriť. Denník Jediot Achronot napísal, že Izrael buduje väznice pre zajatých členov Hizballáhu. To by podľa zdrojov denníka málo indikovať rozsiahlu pozemnú akciu. Armáda správy nekometovala, ale v zásade tiež nepovedala nie veľkej ofenzíve. (mik)
Vývoj udalostí
Libanon
Izrael k pokračujúcim leteckým útokom na budovy aj "podozrivé vozidlá" pridal pozemné operácie a do pohybu dal ďalších ľudí.
Mimo domova je vraj uz 700tisíc Libanončanov. Komplikovaná situácie je na juhu, kde je podľa humanitárnych pracovníkov stále ťažké sa dostať.
Pokračuje aj ničenie Bejrútu, ešte v sobotu Izrael útočil na libanonské televízie aj telekominikačnú vežu.
Západné krajiny už takmer dokončili evakuáciu svojich ľudí z Libanonu, po Cypre im dočasné útočisko ponúklo aj Turecko.
Izrael
Pokračovali útoky na severe krajiny. Bombový poplach zastihol v Haife aj francúzskeho ministra zahraničia Philippa Douste-Blazyho.
Podľa Izraela od začiatku vojny na sever krajiny dopadlo 1100 kaťuší. Zo severu vraj o?dišla až polovica obyvateľov.
V Izraeli sa objavili prvé protesty proti vojne.
Stav byýalého izraelského premiéra, ktorý je od 4. januára v kóme sa podľa nemocničných zdrojov zhoršil. Prestávajú mu fungovať obličky a zmeny zaznamenali aj na jeho mozgu.
Gaza
Hoci palestínske frakcie v sobotu vyhlásili, že dosiahli dohodu o zastavení ostreľovania Izraelom raketami Kassam, včera ich na juh krajiny dopadlo 9.
Protesty
V arabskom svete, ale aj v Londýne a Amsterdame desaťtisíce ľudí protestovali proti izraelským akciám v Libanone.
(mik)