To nemôžeme a ani by sme nemali.
Tak pozrite, debaty zaoberajúce sa outsourcingom by už mali prestať. Bolo za tým všetkým pomerne dosť politiky. Dnes už nie je jedinou otázkou "ako zastaviť outsourcing", ale "ako využiť outsourcing na zdokonalenie konkurencieschopnosti v rámci toho, čo je a navždy zostane označované ako globálny trh?"
Samozrejme, outsourcing nebýva bezbolestný; prepúšťanie bolí. Musíme sa však naň pozrieť v širšom kontexte, kde outsourcing vnímame nielen ako neodlučiteľnú súčasť svetovej ekonomiky, ale aj ako prínos pre nás samých.
Neodlučiteľná preto, lebo ekonomiky vždy reagujú na spotrebiteľský dopyt. Spotrebitelia si už navykli očakávať čo najnižšie ceny a zároveň čo najvyššiu kvalitu. Toto však spoločnosti môžu zabezpečiť iba tak, že sa budú presúvať po svete, aby mohli získať výhody nízkych nákladov a inovatívne myslenie.
Pokiaľ ide o vplyv týchto skutočností na samotné Spojené štáty, je ťažké niečo kritizovať. Od polovice roku 2003 americká ekonomika narástla zhruba o 20 percent. To je viac než 2,2 bilióna USD, čo je porovnateľné s celkovým objemom ekonomiky Číny. Počet pracovných miest vzrástol o 7 miliónov. Rast miezd akceleroval z 1,5 percenta na začiatku roku 1994 na viac ako 4 percentá vlani.
Tieto štatistiky, a tým si môžete byť istí, znamenajú, že odporcovia outsourcingu, z ktorých mnohí sa stratili už pred voľbami v roku 2004, určite budú chýbať aj v predvolebnej kampani v roku 2006. Títo oponenti predpovedali odlev amerických "tech-jobs" v húfoch. V skutočnosti však tieto narástli o 17 percent od roku 1999.
Nečudo, že väčšina politikov sa v súčasnosti snaží všemožne vychvaľovať celkové výhody integrovaného globálneho systému. Ak má v súčasnosti americká ekonomika problémy, nie je to v dôsledku úbytku pracovných miest pre outsourcing. Ide o napĺňanie kvalifikovaných pracovných miest vzhľadom na existujúce prisťahovalecké obmedzenia.
Ak skutočne chcete nájsť spôsob, ako urobiť americkú ekonomiku konkurencieschopnejšou, mali by sa zdvihnúť limity H-1B víz, ktoré by vzdelaným zahraničným pracovníkom zjednodušili možnosti, ako zostať v Spojených štátoch. Ideálne by bolo, keby sa celý program mohol nahradiť systémom permanentných zelených kariet (Green Card), ktorý by vytvoril pozitívnejší a dlhotrvajúcejší vzťah kvalifikovaných pracovníkov k americkej kultúre a nakoniec vybudoval by lepšiu hospodársku budúcnosť pre všet?kých.
Takže zabudnite na outsourcing. Dnešnou výzvou pre americký pracovný trh je insourcing talentov.
New York Times Syndicate začal koncom minulého roka týždenne uverejňovať otázky čitateľov a odpovede Jacka a Suzy Welchovcov.
Otázky sa posielajú na adresu Winning@nytimes. com.
Najzaujímavejšie z nich sa dostávajú na stránky New York Times. Denník SME ich prináša v pravidelnom seriáli.