Jan Ullrich. FOTO - ČTK/AP |
NEUSS - V dopingovej kauze nemeckého cyklistického profesionála Jana Ullricha podáva manažér tímu T-Mobile Olaf Ludwig čerstvo prepustenej superhviezde pomocnú ruku. Vraví, že je otvorený na spoluprácu, no doterajšie Ullrichove vyjadrenia vedeniu stajne nestačia. Ludwig preferuje v súvislosti s dopingovými podozreniami konečne jasnú reč.
"Ani Ullrich, ani Oskar Sevilla nepodali vysvetlenie, ktoré by dokazovalo ich nevinu. Dostal som síce Janovo stanovisko, no jeho obsah je bezvýznamný," povedal Ludwig. "Je tu však ešte termín na pohovor. Dohoda medzi nami a oboma jazdcami je stále možná. Iba ak by Ullrich ani Sevilla nedali žiadny dôkaz, ktorý by vylúčil ich spojenie so španielskym lekárom Fuentesom," dodal vzápätí.
Ludwig zdôraznil, že prepustenie z tímu prišlo po dohode vedenia stajne so sponzorom. Úvahy o "love T-Mobilu na čarodejnicu Ullricha" rezolútne odmietol. "Som si vedomý toho, že Jan má mnoho fanúšikov. Bol prvý Nemec, ktorý vyhral Tour. A ním aj zostane. Netvrdíme, že mal pozitívne dopingové testy. No nepredložil ani žiadne dôkazy svedčiace o jeho nevine," skonštatoval manažér tímu T-Mobile.
Priveľa otvorených otázok v kauze vidí aj Dr. Dirk Clasing, zastupujúci predseda Nemeckej národnej antidopingovej agentúry (NADA). "Všetko, čo sa doteraz odkrylo, nie je jadro celého dopingového problému. Ullrichove krvné konzervy nájdené u španielskeho lekára čosi naznačujú. Musí tu byť ešte ďalší kontakt alebo ďalší zasvätenec, posol alebo dokonca celá sieť," povedal expert na doping.
Nemecká antidopingová agentúra má však v súvislosti s kauzou Ullrich zviazané ruky. Clasing ľutuje, že sa víťaz Tour de France z roku 1997 a ďalší nemeckí jazdci odsťahovali do Švajčiarska a tu získali jazdeckú licenciu, ktorá ich dostala z dosahu kompetencií NADA. "Predtým sme mali zvláštnu zmluvu s Telekomom, ktorá nariaďovala dopingové kontroly celého tímu niekoľkokrát do roka. Keď sa všakjazdci presťahujú do Švajčiarska a štartujú so švajčiarskou licenciou, nemáme žiadne možnosti okrem previerok pred olympijskými hrami," zhrnul problém Clasing. "Emigrantov" Jana Ullricha a Andreasa Klödena testovala NADA naposledy pred dvoma rokmi pred letnými olympijskými hrami v Aténach.
Sedemdesiatjedenročný lekár zhrnul taktiež slabiny systému dopingových kontrol. "Kontroly počas pretekov dnes chytia iba hlúpych. Každý totiž vie, čo má robiť, aby zatušoval požívanie nedovolených prostriedkov. Šanca testov počas tréningu je oveľa väčšia. No už aj v tréningových kempoch jazdci tušia, že môže prísť dopingová kontrola," pokračoval zastupujúci predseda nemeckej antidopingovej agentúry.
Podobne vidí problém šéf organizačného výboru Tour de France Jean-Marie Leblanc. "Nemôžem tvrdiť, že máme dopingový problém pod kontrolou. Bolo by rovnako smiešne, keby som presviedčal, že doping už neexistuje. Samozrejme, že existujú jazdci, ktorí dopujú, a to aj na tejto Tour. Avšak v podstate sa situácia čiastočne zlepšila," vyjadril svoj názor Francúz.
Leblanc víta vylúčenie tophviezdy Ullricha jeho tímom z tohtoročnej Tour de France. "Ak by to neurobili športoví riaditelia, urobili by sme to my," povedal riaditeľ pretekov. Po afére tímu Festina z roku 1998 sa cíti "obklopený podvodníkmi". "Lekári našli vždy medzery v systéme. Potrebujeme políciu a zákony, aby sme naveky odstavili indivíduá ako Dr. Fuentes," zakončil šéf Tour. (tasr)