Moskva 27. marca (TASR) - Vysielaciu celoplošnú televíznu licenciu bývalej televíznej stanice TV-6 dnes ruské ministerstvo tlače spomedzi 15 uchádzačov udelilo spoločnosti Media-socium. Za spoločnosťou stojí skupina ruských oligarchov lojálnych Kremľu a pôvodný televízny tím TV-6 Jevgenija Kiseľova.
Mnohí redaktori a moderátori TV-6, ktorí od zastavenia vysielania 22. januára, vysielali svoje spravodajstvo v oklieštenej rozhlasovej podobe na stanici Echo Moskvy, sa tak veľmi pravdepodobne v skorej dobe vrátia na televízne obrazovky.
Účelovú nekomerčnú spoločnosť Media-socium založili v marci predseda ruskej Obchodno-priemyselnej komory Jevgenij Primakov a predseda Ruského zväzu priemyselníkov a podnikateľov Arkadij Voľskij. K Media-sociumu sa pričlenila spoločnosť Jevgenija Kiseľova, s.r.o. Šiesty program a skupinu podporilo viacero ruských oligarchov - Roman Abramovič, Oleg Deripaska, Anatolij Čubajs, Kacha Bendukidze, Andrej Meľničenko, Alexandr Mamut a Vladimir Jevtušenkov.
Skupina vplyvných a veľmi bohatých ruských podnikateľov tak v TV-6 vystriedala oligarchu Vladimira Gusinského, ktorému TV-6 patrila do roku 2000, a Borisa Berezovského, ktorý sa dostal v Rusku tiež do nemilosti a v januári prišiel o licenciu.
Projekt novej celoplošnej televíznej stanice TV Šiesty program alebo TV Spektrum vedenej Jevgenijom Kiseľovom má podporu najbohatších mužov Ruska. Roman Abramovič, gubernátor Čukotky na ruskom Ďalekom východe a šéf ropnej spoločnosti Sibnefť, je druhým najbohatším Rusom. Jeho sibírska ropná spoločnosť má podľa časopisu Forbes hodnotu tri miliardy USD. Kiseľova podporil aj ďalší ruský miliardár Oleg Deripaska. Majiteľ hlinikárenského holdingu Sibirskij aľuminij na siedmom mieste s majetkom 1,1 miliardy dolárov uzatvára zoznam ruských miliardárov. Trojlístok najvplyvnejších krstných otcov staronovej ruskej televíznej spoločnosti uzatvára šéf ruského štátneho energetického koncernu RAO JEES Anatolij Čubajs. Do energetického kolosu patrí celá ruská prenosová sústava a stovky elektrární, vrátane jadrových.
Podľa Jevgenija Primakova má byť nová celoplošná televízna stanica vzdelávacia a inteligentná, nemá byť politicky zaujatá a ani poslušná voči štátu alebo oligarchom. Podľa zákona by nová televízna spoločnosť mala začať vysielať do troch mesiacov, ale Primakov nevylúčil, že čiastočne sa na celoplošnej frekvencii začne vysielať už o mesiac. Dovtedy bude na celoplošnej frekvencii vysielať satelitná športovo orientovaná stanica NTV Plus.
Oficiálna kalkulácia nákladov na vybudovanie novej televíznej stanice nie je známa, ale podľa odhadu jedného z minoritných akcionárov pôjde o približne 50 miliónov dolárov.
Podľa januárového výskumu ruského strediska ROMIR bola bývalá TV-6 Jevgenija Kiseľova treťou najsledovanejšou stanicou v Rusku. Kým štátne stanice ORT a RTR mali sledovanosť 31 a 19 percent, TV-6 sledovalo takmer 13 percent divákov.
Spoločnosť ROMIR 22. januára, keď TV-6 prišla o licenciu a prestala vysielať, uskutočnila bleskový výskum verejnej mienky, z ktorého vyplynulo, že iba štyri percentá opýtaných Rusov považujú odňatie licencie TV-6 za prejav boja moci so slobodou slova v Rusku. Za spor akcionárov označilo udalosti v TV-6 až 26 percent Rusov, pätina opýtaných tvrdila, že išlo o boj moci s magnátmi a 16 percent uviedlo, že štátnej moci sa ľudia z TV-6 znepáčili. Rozdielne kauzu interpretovali aj ruské médiá a politici. Kým časť z nich tvrdila, že ide o ďalší prejav útoku Kremľa na slobodu slova v Rusku, druhá časť bola presvedčená, že ide o dôsledok sporov medzi akcionármi Borisom Berezovským a spoločnosťou Lukoil.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh