sa mal začať pod patronátom OSN na budúci rok.
Ta Mok, prezývaný "Mäsiar" bol v nemocnici a za posledný týždeň niekoľkokrát upadol do kómy. Predpokladá sa, že mal 80 rokov.
Počas vlády komunistického režimu Červených Kmérov na čele s Pol Potom v rokoch 1975 až 1979 prišli v Kambodži o životy milióny ľudí, ktorí zomreli na následky hladu, chorôb alebo ich zabili. "Mäsiar" Ta Mok bol pri tom od úplného začiatku.
Z Kambodže sa mal stať poľnohospodársky raj s uniformnou spoločnosťou. Všetci robotníci museli nosiť jednotný čierny odev. Beztriedna spoločnosť, ktorú chceli Kméri nastoliť, sa neobišla bez teroru, ktorý sa dotkol snáď každej rodiny v Kambodži. Ta Mok bol vraj taký krutý, že ho sám Pol Pot označil za extrémistu, ak vôbec jeden extrémista môže toho druhého nazvať ešte väčším.
Počas štyroch rokov vlády sa Červeným Kmérom podarilo vyvraždiť dva milióny ľudí, čo je viac než štvrtina obyvateľstva. Kmérsky režim sa rozhodol vysťahovať "západnou kultúrou pokazených" ľudí z miest na na vidiek, na ryžové polia. Z hlavného mesta, vyše dvojmiliónového Phnompenhu sa stalo mesto duchov.
Kambodža sa premenila na jeden veľký pracovný tábor, v ktorom každého kontrolovali. Ta Mok riadil v krajine obávanú juhozápadnú zónu. Nešetril popravami, mučením a otrockou prácou na takzvaných vražedných poliach.
Kméri vyvraždili takmer celú inteligenciu vrátane učiteľov a obchodníkov. Masové čistky postihli tisíce ľudí. Podozrivý a následne zabitý mohol byť úplne každý.
V roku 1978 do Kambodže vpochodovala vietnamská armáda s cieľom zosadiť kmérsku vládu, čo sa jej v januári nasledujúceho roku podarilo.
V 80. rokoch Ta Mok bojoval ako veliteľ kmérskych rebelov proti novým vládam. Oficiálne ich hnutie zakázali až v roku 1994. Vytvorili však protivládu v jednej kambodžskej provincii. Do roku 1995 odvliekli do koncentrákov tisíce ľudí.
Zároveň sa však kmérska armáda začala vnútorne rozpadať. Vodca Pol Plot ušiel, ale Ta Mok ho spolu s armádou zajali a ako zradcu odsúdili na doživotný trest. Z "Mäsiara" sa stal posledný vodca Červených Kmérov, až kým ho v roku 1999 nechytili.
Odvtedy bol vo väzbe. Druhým, dnes jediným zadržiavaným je Kaing Khev Iev, známy ako Duch, ktorý počas kmérskej vlády viedol neslávne známu väznicu mučenia S-21 v Phnompenhe.
Pred medzinárodný tribunál sa za svoje zločiny zatiaľ nedostal ani jeden z bývalých vodcov Červených Kmérov. (jah, čtk)