Napísať v súčasnosti "nejakú" knižku o USA nie je vďaka informačnej množine a relatívne otvoreným hraniciam až taký problém, ale vytvoriť naozajstnú záležitosť, ktorá má humor a sviežosť, štýl, skúsenosťami overené informácie aj dobrú techniku písania a prináša skutočne nový nezvyčajný pohľad, nie je až také jednoduché.
Tento kus zvláštneho sveta treba totiž dlhodobejšie spoznávať na vlastnej koži naozaj, so všetkými dnami aj vrcholmi, či prostrednou líniou všednosti. To sa podarilo dáme, ktorá "píše ako žije a žije ako píše". Niekdajšia študentka mikrobiológie a virológie emigrovala v roku 1985 a kým sa vrátila naspäť do Čiech v roku 1997, prežila jedenásť rokov v Spojených štátoch. Má tam za sebou dobrodružný život, počas ktorého bola okrem iného barmankou i taxikárkou, cestovala stopom, žila v najrozličnejších štvrtiach.
"Ohmatala" si štáty naozaj zo všetkých strán a prenikla do nich poriadne hlboko, ba možno sa dotkla aj dna. Vzhľadom na to, že počas jej fungovania na americkom kontinente sa s ňou podelili o svoje zážitky a príbehy aj "okoloidúci a spolubývajúci", ide tiež o prienik prežitého s počutým a odporúčaného s akceptovaným. Po prvýkrát predstavila čitateľovi zaujímavo USA vo svojej taxikárskej autobiografii z New Yorku Dej mi ty prachy.
V českej literatúre nachádzame niekoľko kľúčových diel o Spojených štátoch - od Jiřího Muchu (Černý a bílý New York), Miroslava Holuba (Anděl na kolečkách, Žít v New Yorku), Ireny Dubskej (Americký rok) po Josefa Škvoreckého (A Tall Tell Of America) alebo Jana Buriana (Cokoli o New Yorku). V slovenčine máme zasa dve pozoruhodnosti - Americký denník Richarda Müllera a stredoškolský "epos" Mejly z amerického roku od Martina Kazimíra.
Všetky knižky sú originálne, čo možno aj potvrdzuje klasický citát, že o Amerike môžete povedať hocičo a bude to pravda. A okrem toho táto krajina núti každého, aby mal na ňu názor. Akýkoľvek, ale mal.
Iva Pekárková je naozaj svojrázna, snaží sa svoju knižku dostať čo najbližšie k ľuďom, byť praktická, podávať užitočné informácie o čomkoľvek, či je to jazyková kultúra, alebo kultúra áut, zdravotníctvo a smrť, šport, sex aj drogy, súdy a vône, rasy a obchodné domy. Cítite krv, pot, slzy aj smiech.
Autor: Pavel Malovič(Autor je publicista a pesničkár)