čia nabalili. Táto postava kladie dôležité otázky o našej kultúre a civilizácii - je to príbeh o prekliatí, dobre a zle, rodine, láske, náboženstve a možno aj o ukrývanej sexuálnej orientácii.
Po filme Rok ďábla vznikla dlhá polemika o tom, či Jaromír Nohavica nosí trenírky, alebo slipy. U Supermana si nad tým nemusíme lámať hlavu, svoje staromódne slipy nosí natiahnuté na nohaviciach. Podobne závažnou otázkou však zostáva, či má ešte jedny ďalšie aj pod elastickým kostýmom, alebo si vystačí s tými navrchu.
Nielen hrobka jedného egyptského panovníka je prekliata. Hovorí sa to aj o Supermanovi. Naozaj. Jeho dvaja autori, ktorí celý život márne bojovali o svoje peniaze z autorských práv, v jednom slabšom momente spísali pamflet, kde filmové spracovania prekliali.
Tejto téme sa rád venuje bulvár, píše sa o tom, ako si prvý predstaviteľ Supermana George Reeves prestrelil hlavu, ako americký komik Richard Pryer (vystupuje v treťom pokračovaní) podľahol roztrúsenej skleróze, ako zostal Christopher Reeve po páde z koňa do konca života paralyzovaný, ako predstaviteľka Lois podľahla depresiám a skončila medzi bezdomovcami.
Podnetnejšie sú psychologické rozbory Supermanovej osobnosti a jeho slávy. O svoje mimoriadne schopnosti sa nijako nezaslúžil, jednoducho sa v ňom objavili. Superman vznikol počas ekonomickej krízy, ktorá si vyžadovala nových hrdinov a hrdinom je aj pre každého šikanovaného chlapca, ktorý dúfa, že sa podobné schopnosti náhle objavia aj v ňom. Každý loser má svoj sen a Superman je ich priesečníkom.
Prekvapivo mnoho superhrdinov pochádza z nekompletných rodín, vychovávali ich príbuzní alebo aj cudzí ľudia, tak ako v prípade Supermana. Psychológovia v tom vidia častú detskú fantáziu o tom, že naši rodičia nie sú našimi rodičmi a pochádzame z nejakého ušľachtilého rodu alebo z inej planéty.
Superman bol celé desaťročia vykresľovaný ako heterosexuál, napriek tomu neušiel novým výkladom. Americkí gayovia sú presvedčení, že priliehavý modro-červený kostým, tajomný život či typický postoj s rukami v bok sú jasnými signálmi, že lietajúci superhrdina je jedným z nich. Gayom je aj režisér filmu Bryan Singer, ktorý sa zrejme takejto interpretácii nebude brániť.
Trochu paradoxne sa k Supermanovi začali hlásiť aj veriaci. Vidia v ňom znaky mesiáša, lebo je synom mocného muža, ktorý na Zem prišiel zachrániť ľudstvo. Jedným z kandidátov na Supermana bol údajne Jim Caviezel hrajúci Ježiša vo Gibsonovom filme Umučenie Krista. Vo filme sa Superman objaví s rozpaženými rukami a dokonca sa zraní na tom istom mieste, kde rímski vojaci prepichli ukrižovaného Ježiša kopijou.
Paralel by sa našlo viac, ani Ježiša nevychovával jeho skutočný otec, schopnosť konať zázraky sa objavila znenazdajky a s jeho životom sa spája ešte viac špekulácií ako so samotným Supermanom.
Autor: JÁN GREGOR, Londýn