BRATISLAVA - Bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek je prekvapený, že sa jeho nástupca Ľubomír Jahnátek rozhodol rokovať o akciách Transpetrolu s ruskými predstaviteľmi. Jahnátek v pondelok odletí do Moskvy a má naplánované stretnutie aj s predsedom predstavenstva ruského Jukosu Viktorom Geraščenkom a šéfom ropnej spoločnosti Rusnefť Michailom Gucerjevom.
Cestu potvrdilo aj ministerstvo hospodárstva a zahraničných vecí. S Jahnátkom totiž do Moskvy cestuje aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Malchárek včera denníku SME povedal, že sa mu tesne pred odchodom z funkcie podarilo nájsť prijateľný spôsob, ako slovenská vláda môže získať 49-percentný balík akcií Transpetrolu, ktoré vlastní dcérska spoločnosť Jukosu, Yukos Finance B. V. so sídlom v holandskom Amsterdame.
"Všetko bolo dohodnuté s prezidentom Yukosu Stevenom Theedom, ktorý sa, žiaľ, vzdal funkcie," povedal Malchárek.
Podľa jeho slov mala istá dôveryhodná banka odkúpiť akcie Transpetrolu od Yukosu za zhruba 100 miliónov dolárov (zhruba 3 miliardy korún). Ministerstvo hospodárstva malo súčasne s bankou uzavrieť opčnú zmluvu, ktorá by slovenskej vláde na jednen rok zabezpečila na akcie predkupné právo. "Zmluvy boli pripravené v týždni, keď sa zložila nová vláda, stačilo ich len podpísať," povedal Malchárek.
Nemenovanou bankou by podľa našich informácií mala byť Credit Suisse First Boston.
Moskva je zlá adresa
Exminister nerozumie, prečo by sa mal Jahnátek baviť o Transpetrole s Gucerjevom z Rusnefti. "Využil som naše právo a nesúhlasil som, aby Yukos predal akcie Transpetrolu Rusnefti. Z tohto obchodu teda zišlo. Nechápem, načo je dobré sa k tomu vracať, línia je predsa jasná. Chceme aby sa akcie vrátili do rúk štátu," povedal exminister. Dodal, že ak vláda skutočne chce zvýšiť vplyv štátu v strategických podnikoch, "tak teraz má výbornú príležitosť".
Podľa Malchárka ani predseda predstavenstva Jukosu Geraščenko nie je v súčasnosti tou osobou, ktorá má vplyv na aktíva zahraničných dcér Jukosu.
Prezident Jukosu Theede svoju rezignáciu zdôvodnil tým, že už nemohol čeliť tlakom na likvidáciu spoločnosti. Theedova rezignácia má platiť od 1. augusta a v ten istý deň za očakáva, že ruský súd vyhlási na Jukos bankrot. Ak ho uznajú holandské justičné orgány, majetok Yukos Finance B. V. spolu s akciami Transpetrolu bude zmrazený. Slovenskej vláde sa tým sťaží prístup k nim. "Slovensko nikdy nemalo veľa času na riešenie situácie a po Theedovom odstúpení ho má ešte menej," povedal Malchárek.
Do času našej uzávierky sa nám nepodarilo získať stanovisko ministerstva hospodárstva, jeho hovorca Branislav Zvara nebol včera zastihnuteľný.
Malchárek podľa svojich slov situáciu podrobne vysvetlil ministrovi Jahnátkovi a v pondelok aj premiérovi Ficovi. "Mal som pocit, že ma pochopil, nenarazili sme na žiaden spor," povedal Malchárek.
Poliaci nie sú vítaní
O akcie Transpetrolu sa zaujíma aj poľský prepravca ropy PERN. Okrem člena dozornej rady Marcina Jastrzebského to SME pred dvoma týždňami potvrdila aj hovorkyňa Yukosu Claire Davidsonová. Exminister Malchárek považuje prípadný vstup poľského prepravcu do Transpetrolu za zlé riešenie. "Takýto krok by vyvolal regionálne napätie. Nepáčilo by sa to maďarskému MOLu, ktorý kontroluje Slovnaft, pretože Poliaci sú pre nich konkurenciou," povedal.
Kontrola Transpetrolu, ktorý vlastní slovenskú časť ropovodu Družba, je citlivá pre Američanov aj Rusov či Maďarov. "Najlepšia rovnováha záujmov sa zabezpečí vtedy, ak bude Transpetrol plne pod kontrolou Slovenskej republiky," povedal Malchárek.
Blokačné právo SR
Podľa Akcionárskej zmluvy je do apríla 2007 na prevod akcií Transpetrolu na tretiu osobu zo spoločnosti Yukos Finance B. V. potrebný súhlas ministerstva hospodárstva.
Prevod 49 percent akcií Transpetrolu však môže nadobudnúť účinnosť len vtedy, keď s ním vysloví súhlas valné zhromaždenie Transpetrolu. Štát zatiaľ vlastní 51 percent spoločnosti, 34 percent z nich je predmetom sporu s firmami okolo podnikateľa Ignáca Ilčišina. Štátu hrozí, že mu zostane len 17 percent akcií.
Prečo má Transpetrol kontrolovať štát
Transpetrol vlastní slovenskú časť ropovodu Družba, v súčasnosti ropovodom prechádza len ruská ropa v objeme zhruba 10 miliónov ton ročne, kapacita ropovodu je 20 miliónov ton ročne, zvyšok kapacity ropovodu je možné využiť na prepravu ľahkej kaspickej ropy, Slovensko by tak malo viac peňazí z tranzitných poplatkov a bolo by menej závislé od ruskej ropy, kaspická ropa konkuruje ruskej rope, keď v minulosti Transpetrol kontroloval Yukos, dovoz kaspickej ropy nebolo možné realizovať, preto sú reálne obavy, že Rusi v Transpetrole môžu brániť v preprave kaspickej ropy, d o prepravu kaspickej ropy Družbou v rámci zníženia závislosti od ruských surovín má záujem EÚ, ale aj USA a Ukrajina, Ukrajina na prepravu kaspickej ropy vybudovala ropovod z čiernomorskej Odesy do Brodov, do odeského terminálu by mali kaspickú ropu priviezť tankery, v Brodoch by sa prečerpala do Družby a tiekla by ďalej na západ, ak by do Transpetrolu vstúpili Poliaci, Slovensko by sa mohlo dostať do konfliktu s maďarským MOL-om pre obavy, že sa naruší plynulý dovoz ruskej ropy do Slovnaftu, záujmom Slovenska je "nepohnevať" si žiadnu zo strán a zabezpečiť plynulé dodávky ruskej ropy ropovodom Družba a jeho zvyšnú kapacitu využiť na prípadnú prepravu kaspickej ropy, preto má Transpetrol kontrolovať štát.
Čo sa dialo okolo akcií Transpetrolu
december 2001 - privatizačná komisia odporučila ako nadobúdateľa 49 percent akcií Transpetrolu spoločnosť Yukos Finance B. V. so sídlom v Amsterdame,
december 2001 - vláda schválila predaj akcií za cenu 74 miliónov dolárov,
rok 2004 - začína sa tlak ruských orgánov na Jukos, spoločnosť podozrievajú z daňových únikov,
na jeseň roku 2004 zatkli ruské úrady najbohatšieho Rusa, šéfa a jedného z majiteľov Jukosu Michaila Chodorkovského,
koniec roka 2004 - ruské orgány vyčíslili daňový dlh Jukosu na 27,5 miliardy dolárov,
december 2004 - vyvlastnenie Juganskneftegazu v prospech štátom kontrolovanej rafinérie Rosnefť,
koniec roka 2005 - Rusi sa snažia neúspešne ovládnuť zahraničné aktíva dcér Jukosu, vrátane akcií Transpetrolu,
začiatok roka 2006 - Yukos predal 49 percent akcií Transpetrolu ruskej ropnej spoločnosti Rusnefť, slovenské ministerstvo hospodárstva s predajom nesúhlasí, obchod sa neuskutočnil,
júl 2006 - Malchárek dohodol s Yukosom predaj akcií Transpetrolu banke Credit Suisse First Boston s predkupným právom pre slovenskú vládu,
júl 2006 - litovskej vláde sa podarilo spostredkovať predaj akcií rafinérie Mažeikiu Nafta z vlastníctva Yukosu poľskej rafinérii PKN Orlen.
Autor: IVAN ŠTULAJTERIVAN KAHANEC