. Zákon musí schváliť Senát a podpísať prezident.
Poľský Inštitút národnej pamäti (IPN) by mal zverejniť zoznamy agentov a spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti do troch mesiacov od chvíle, keď zákon začne platiť. Podľa politikov by to mohlo byť ešte tento rok. Za otvorenie archívov sa vyslovila väčšina poslancov, proti boli len zástupcovia ľavice.
Nový zákon výrazne rozširuje skupinu osôb, ktorá k svojej práci bude potrebovať lustrácie. Doteraz táto povinnosť platila pre poslancov, senátorov, členov vlády, sudcov a štátnych úradníkov. Okrem nich teraz budú musieť požiadať o výpis z archívu bývalej Štátnej bezpečnosti aj starostovia obcí a miest, členovia manažmentov firiem so štátnou účasťou, vedci a pracovníci univerzít, riaditelia škôl a tiež novinári. Sejm odmietol návrh ľavice, aby lustráciám podliehali aj kňazi.
Snaha vyrovnať sa s komunistickou minulosťou v Poľsku zosilnela po minuloročných voľbách, keď ľavicu skompromitovanú korupčnými škandálmi vystriedal pri moci kabinet konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), silne zviazané s legendárnou Solidaritou a antikomunistickým hnutím. V Poľsku sa vlani prvýkrát na verejnosti objavil neoficiálny zoznam údajných agentov a spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti. Zverejnenie súpisu 240-tisíc mien na internete vyvolalo veľké spory. Kritici tvrdili, že medzi údajnými agentmi sú ľudia, ktorých tajná polícia sledovala a zoznam nie je spoľahlivý.
Poľsko pritom bolo až doteraz voči bývalým spolupracovníkom komunistických tajných služieb pomerne zhovievavé. Mohli v podstate bez problémov zastávať vysoké štátne funkcie. Jedinou podmienkou bolo, aby sa v lustračnom osvedčení k spolupráci priznali.
O zverejnení zväzkov komunistickej tajnej polície sa diskutuje aj v Maďarsku.
Ostatné krajiny bývalého komunistického bloku mená spolupracovníkov tajnej polície zverejnili už predtým. České ministerstvo vnútra oficiálne zoznamy agentov bývalej československej Štátnej bezpečnosti sprístupnilo začiatkom roku 2003, teda po viac než 13 rokoch po páde komunistického režimu a 11 rokov po zverejnení takzvaných Cibulkových zoznamov spolupracovníkov ŠtB.
(čtk)