FOTO
Nad liptovskou obcou Jakubovany každý podvečer chodia medvede k salašu. Tento týždeň sa jeden z nich pobil so slovenskými čuvačmi, čo salaš strážia. "Jeden podvečer bolo na lúke päť medveďov. Dole dva asi stokilogramové, hore nad chatkou dva malé a pod lesom stála stará, vartovala ich," hovorí bača Imrich Jančuška.
Jeden z čuvačov má po bitke roztrhnutú vnútornú stranu zadného stehna a krk. "V noci sme pustili dve suky, aby strážili. Staršia asi viac dobiedzala do medveďa, tú doriadil," hovorí Jančuška. Volal poľovníkov, aby urobili s medveďmi poriadok, lebo "je to už nenormálne, keď každý večer aspoň jeden prichádza".
Salaš je postavený v kopci asi dvesto metrov pod lesom. Z lesa medvede schádzajú. Pod salašom je chatová oblasť. Jedna z chatárok hovorí, že keď o medveďoch počula, viac ju z chaty nedostali. Jančuškov salaš je na tomto mieste štyri roky, ale doteraz medvede nechodili tak často. Do košiara s ovcami sa zatiaľ medveď nepustil. Okolo košiara je priviazaných šesť čuvačov, dvoch vždy na noc púšťajú.
"Neviem, čo bude ďalej, keď už medveď útočí na psa. Bojím sa, aby nešiel aj po človeku," hovorí Jančuška.
Medvede sa sťahujú nižšie
Medvede nie sú podľa výskumníka Miroslava Sanigu premnožené, ale je práve obdobie, keď sa z lesa sťahujú do nižších polôh. Začínajú dozrievať čučoriedky, maliny, jahody a je to blízko dedín.
"Staré Hory sú v nadmorskej výške 460 metrov, medvede sa už aj cez deň popásajú dvesto metrov od dediny. To isté na Kordíkoch aj v oblasti Donovál," hovorí Saniga. Medvede chodia aj na ríbezle a maliny do záhrad.
Podľa Sanigu medvede vytláčajú aj zberači plodov. Medveď má málo času na kŕmenie, keď sa tam pohybujú ľudia. Preto sa môže podvečer aj ráno potulovať okolo salašov. "Teraz sú naprogramované, aby sa začali vykrmovať pred zimným spánkom. Musia intenzívne prijímať potravu, preto hľadajú," hovorí.
Pred tridsiatimi rokmi bývalo len na hrebeni Veľkej Fatry tridsať až päťdesiat salašov. Dnes je desatina. "Medvede, ktoré boli predtým rozdelené na päťdesiat salašov, sa teraz sústreďujú na päť. Prirodzenej potravy je veľmi málo, lebo bol veľký úhyn vysokej zveri," hovorí Saniga.
Na Slovensku je ich asi 600 až 700
Na Slovensku je pomerne dosť medveďov. Imrich Šuba zo Slovenského poľovníckeho zväzu hovorí, že počet mierne rastie, lebo poľovníci neodlovia ani ročný prírastok. "Je veľmi komplikované získať žiadosť o mimoriadny odstrel," hovorí.
Ak aj medveď robí škody, poľovníci musia najprv požiadať ministerstvo životného prostredia o povolenie na odstrel. Štatisticky je medveďov na Slovensku vyše tisíc, ale podľa Imricha Šubu je reálny stav 600 až 700. Staršie jedince vytláčajú mladšie z pôvodných teritórií na okraj, tie si potom hľadajú nové teritóriá.
Niektoré mladšie si zvyknú chodiť na salaš, včelstvá, ku kontajnerom a ťažké je ich odučiť. Imrich Šuba vidí problém aj v tom, že lov zasahuje iba do mladej populácie.
Na Slovensku je ročne asi 60 povolení na odstrel, ale v skutočnosti lovia okolo 30 kusov.
Na salaši v Jakubovanoch na Liptove chovajú ovce štyri roky. Také časté návštevy medveďov však zatiaľ nezažili. Bača ukazuje zranenia, ktoré psovi spôsobila zrejme medvedica, keď bránila mladé. FOTO SME - RICHARD FILIPKO