Vyplýva to z neoficiálnych informácií z Bruselu aj od dobre informovaných zdrojov zo Slovenska. Odklad pripúšťa aj naše ministerstvo vnútra.
Problém je v tom, že nebude včas pripravený informačný systém na evidenciu áut, osôb a dokumentov.
Informačný systém, tzv. SIS II., mal byť hotový v marci 2007, ale "termín sa pravdepodobne posunie", povedali nám na ministerstve.
Podľa informácií SME je hlavným problémom úprava rozsiahlej centrálnej databázy systému v Štrasburgu. Tá zaznamenáva informácie z jednotlivých krajín a jej rozširovanie mešká. Meškať teda budú zrejme aj podsystémy jednotlivých štátov.
Informačný systém je iba jednou z podmienok vstupu do zóny voľného pohybu. Ďalšou je aj dobudovanie prísne stráženej vonkajšej schengenskej hranice, čo je v prípade Slovenska hranica s Ukrajinou.
Pre Slovensko je kľúčové, aby na začlenenie do systému boli pripravení aj jeho susedia - Poľsko, Maďarsko a Česko. Všetky tieto štáty musia byť pripravené súčasne. Kedy sa im podarí splniť podmienky, sa teraz nedá odhadnúť.
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík nevylučuje ani prípadné ďalšie posunutie tohto termínu, čo podľa neho nie je "v únii nič nezvyčajné".
Okrem technického rozmeru má totiž rozšírenie Schengenu aj rovinu politickú a ide o veľmi citlivú záležitosť. Súčasní členovia Schengenu musia novým členom dôverovať a musia byť ochotní žiť na spoločnom priestore, myslí si analytik.
Skúsenosti s neskorším vstupom má napríklad aj Rakúsko. "Nejde o prvý posun. Ešte v čase nášho vstupu do únie sa hovorilo, že do Schengenu vstúpime v marci 2007, posledným termínom mala byť jeseň 2007," povedal Bilčík.
(knm)