Desať fakultných nemocníc čakajú zrejme zmeny. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA
Fakultná nemocnica zabezpečuje prax pre študentov lekárskych a zdravotníckych fakúlt.
Ak nemocnica o status fakultná príde, bude musieť skončiť aj s výučbou. Príde pritom o účelové dotácie. Riaditeľ košickej fakultnej nemocnice Jaroslav Šajty hovorí, že tieto peniaze sú pre nemocnicu dôležitým príjmom.
Nemocnica v Košiciach je fakultnou už 60 rokov. Je jednou z troch nemocníc pri lekárskych fakultách. Má tradíciu, stala sa koncovou nemocnicou v kraji, kam presúvajú pacientov so závažným stavom. Riaditeľ Šajty sa preto o jej osud neobáva.
Najdlhšiu tradíciu majú fakultné nemocnice v Bratislave, Košiciach a Martine, ktoré vznikli pri lekárskych fakultách. Postupne ako vznikali nové univerzity a zriaďovali fakulty pre zdravotné sestry, pôrodné asistentky či ošetrovateľov, rozširovala sa aj sieť fakultných nemocníc. V roku 2002 sa napríklad stali fakultnými nemocnice v Nitre a Prešove, v roku 2004 nemocnica v Banskej Bystrici. Len v tomto roku získali status fakultné nemocnice v Trenčíne a Nových Zámkoch. Dnes je na Slovensku desať fakultných nemocníc.
Riaditeľ nitrianskej nemocnice Viktor Žák strach nemá: "Keď sme vznikali, mali sme päť kliník a jeden ústav, dnes máme 13 kliník a štyri ústavy. To je jedna z podmienok, že fakultná nemocnica musí mať klinické pracoviská zamerané na výučbu študentov."
Kým na trhu existujú fakulty zdravotníctva, potrebujú výučbové bázy, tvrdí riaditeľ Žák. Podľa neho by sa mal urobiť audit, v ktorom by sa fakultné nemocnice hodnotili podľa úrovne zdravotnej starostlivosti, jej rozsahu a podľa toho, či sú kliniky obsadené ľuďmi s vedecko-pedagogickými hodnosťami. Toto všetko podľa neho Nitra má.
V Nových Zámkoch je najmladšia fakultná nemocnica. Riaditeľ Marián Karvaj povedal, že sa u nich učia študenti Slovenskej zdravotníckej univerzity, Trnavskej univerzity a Fakulty ošetrovateľstva sv. Alžbety. Je tu aj postgraduálne doškoľovanie lekárov pre zdravotnícku univerzitu. Ak sa vláda rozhodne, že v Nových Zámkoch fakultná nemocnica nebude, budú to rešpektovať. (dro)
Akciovky, neziskovky či príspevkové?
Vláda by sa vo svojom programovom vyhlásení mala zasadiť za to, že fakultné nemocnice zostanú štátnymi. Či to budú akciové spoločnosti, neziskové organizácie, alebo zostanú štátnymi príspevkovými organizáciami, ktorými sú dnes, ešte nie je známe.
Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac chcel zmeniť nemocnice na akciovky. Pripravil podklady, zmena však neprebehla. Akciovkou je len nemocnica v Poprade. Podľa platného zákona, ak by chcel štát akcie nemocníc predať, musel by si nechať majoritný podiel.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič včera avizoval, že chce, aby nemocnice zostali v rukách štátu. Bližšie nič neprezradil. Čo bude s nemocnicami, ktoré sa už transformovali na akciové spoločnosti, je podľa neho úloha pre neskoršie obdobie. Na otázku, či nevylučuje opätovnú zmenu ich právnej formy, minister uviedol, že v tejto chvíli nevylučuje nič.
Podľa riaditeľov fakultných nemocníc Jaroslava Šajtyho a Viktora Žáka je pre fakultné nemocnice najvhodnejšia forma štátnych príspevkových organizácií. Podľa nich takéto nemocnice robia finančne náročné zákroky a ťažké operácie, o ktoré súkromné a malé nemocnice nemajú záujem, alebo nie sú na ne vybavené technicky ani personálne. (dro, tasr)