Štvrtok, 21. február, 2019 | Meniny má Eleonóra

Zidane - božský búrlivák

"Ospravedlňujem sa všetkým deťom na planéte." Posledné slová veľkého futbalistu po jeho poslednom veľkom zápase. Francúzsky kapitán Zinedine Yazid Zidane sa rozlúčil s kariérou s červenou kartou a trofejou pre najlepšieho futbalistu majstrovstiev sveta .

Zinedine Zidane sa v televízii za svoju "hlavičku" Markovi Materazzimu ospravedlnil všetkým deťom na svete. Medzinárodná futbalová federácia FIFA ho vo štvrtok potrestala zákazom štartu na tri zápasy (napriek tomu, že ohlásil ukončenie kariéry) a pokutou 7500 frankov. Materazzi má zakáz hrať dva zápasy a dostal pokutu 5000 frankov.

"Ospravedlňujem sa všetkým deťom na planéte." Posledné slová veľkého futbalistu po jeho poslednom veľkom zápase. Francúzsky kapitán Zinedine Yazid Zidane sa rozlúčil s kariérou s červenou kartou a trofejou pre najlepšieho futbalistu majstrovstiev sveta 2006.

Zidanove stránky na najznámejšej internetovej encyklopédii Wikipedia sú blokované. Až príliš veľa fanúšikov si na nich vybíjalo zlosť, pretože sa do nich dajú voľne dopisovať informácie. Môžete do nich nahliadnuť, prečítať si životopis jedného z najlepších futbalistov sveta, ale upravovať text sa už nedá.

Naopak, jeden z hlavných Zidanových sponzorov, firma Adidas, spustila pred necelým týždňom webovú stránku mercizidane.fr (v preklade: ďakujemezidan.fr), kde môžu priaznivci francúzskeho kapitána vyjadrovať svoju podporu. Zlepšovať imidž holohlavého Francúza alžírskeho pôvodu, ktorý by sa pokojne uživil modelingom, však nijako zvlášť netreba.

Ako uviedol americký denník USA Today, francúzska rada pre reklamu sa dokonca zhodla, že to "detinské gesto", ktoré Zidane predviedol v nadstavenom čase finálového duelu proti Marcovi Materazzimu, mu z marketingového hľadiska nijako neublížilo, ba práve naopak, "dalo hrdinovi ľudskú tvár" a "priblížilo ikonu obyčajnému človeku." Sponzori za svojím zlatým vajíčkom "Zizou" odhodlane stoja.

Len v uplynulej sezóne zarobil Zidane na reklame 8,6 milióna eur, čo ho s platom 6,4 milióna eur od Realu Madrid vynieslo na šieste miesto rebríčka najlepšie zarábajúcich futbalistov na svete.

Stavebnica pre deti Lego mu dokonca vyrobila vlastnú plastovú postavičku. Danone, Generali, France Télécom, Audi, Christian Dior a ďalšie svetoznáme značky predáva muž, ktorého úder hlavou do hrude protihráča videli len na jednej internetovej stránke za 24 hodín dva milióny ľudí. V priamom prenose z finále majstrovstiev sveta na obrazovkách po celej planéte to boli takmer dve miliardy.

Čo sa stalo?

Finále majstrovstiev sveta. Francúzsko proti Taliansku. Zápas spolu s predĺžením píše svoju 110. minútu. V tej chvíli sú zraky kamier a divákov upreté na francúzsku bránu. Niečo oveľa zaujímavejšie sa však deje na druhej strane ihriska. Taliansky obranca Marco Materazzi leží na trávniku. Je ako červená plachta, do ktorej práve vrazil býk. Francúzsky kapitán sa rozhodol hlavičkovať. Namiesto do lopty si to však namieril do hrude 1,82 m vysokého talianskeho futbalistu. Celý svet krúti hlavou. Penaltový rozstrel rozhoduje o majstrovi sveta a Zidane sedí v šatni. Utešuje ho tam francúzsky prezident.

Dva dni po finále predstúpil pred francúzskych televíznych divákov a za útok sa ospravedlnil - zvlášť deťom. Uviedol, že taliansky obranca urazil jeho matku a sestru. "Boli to veľmi tvrdé slová." Nič viac prezradiť nechcel. Prízvukoval však, že svoj čin neľutuje, inak by pripustil, že Talian mal pravdu. Za skutočného vinníka označil práve súpera, pretože: "niekedy sú slová tvrdšie než gestá."

Tridsaťdvaročný taliansky reprezentant, známy svojím potetovaným telom a výpadmi proti súperom, v rozhovore pre noviny Gazzetta dello Sport poprel, že by urazil Zidanovu matku. Kajúcne sa o ňom vyslovil ako o veľkom futbalovom hrdinovi.

Svoj úprimný obdiv mohol Materazzi vyjadriť aj pred disciplinárnou komisiou Medzinárodnej futbalovej federácie, ktorá oboch hráčov vyšetruje. Pred dvoma dňami si ich pozvala na vypočutie a hneď chcela aj rozhodnúť o prípadných trestoch. V Zidanovom prípade sa šéf FIFA Sepp Blatter zasadzoval za odobratie Zlatej lopty pre najlepšieho hráča šampionátu. Paradoxne, muž, ktorý francúzskeho kapitána vyprovokoval, si čistil svedomie vyhláseniami na jeho podporu. "Zlatú loptu si vybojoval na ihrisku. Bol zo všetkých najlepší," povedal Materazzi.

Génius sa hnevá

Francúzskeho futbalového velikána označujú ako utiahnutého a hanblivého muža. Novinári musia naťahovať uši, aby počuli jeho odpovede na tlačovke po zápase. Otec štyroch synov, ktorý zriedka stratí nervy. Ale iba dovtedy, kým nevybehne na trávnik. Očami šľahá blesky, preštrikuje sa medzi protihráčmi, mieri na bránu súpera. "Mal unikátnu kľučku. Zidanovku. Je v pohybe, šliapne na loptu a otočí sa na nej o 360 stupňov," spomínal pre českú Mladú frontu bývalý hráč Slávie Luboš Kozel. "Tvoril hru. Bol výborný špílmacher, ale ľahko sa nechal aj vyprovokovať." Najmä vtedy, ak mu niekto štipľavo pripomenul jeho alžírsky pôvod.

"Nikto nevie či je Zinedine anjel, alebo diabol. Raz sa tvári ako matka Tereza, inokedy ako sériový vrah," vyhlásil Zidanov priateľ, rockový spevák Jean-Louis Murat.

Taliansky obranca iba odkukal to, o čo sa už úspešne pokúsili iní. Zidanove reakcie na ihrisku sa už minimálne trikrát podobali výbuchu sopky Etna.

Prvý raz sa na medzinárodnej scéne nechal uniesť slovami kapitána Saudskej Arábie Fuada Amina počas majstrovstiev sveta 1998. Francúzi pritom nad súperom s prehľadom viedli už 4:0. Zidane sa však dal vyprovokovať a zvyšok stretnutia i dva nasledujúce zápasy sa sám seba v šatni mohol pýtať, prečo.

Nepoučil sa a v sezóne 2000/2001 opäť putoval predčasne pod sprchu, keď zareagoval na zlomyseľné podpichovanie Nemca Jochena Kientza v zápase Ligy majstrov medzi Zidanovým Juventusom Turín a Hamburger SV.

No a tretia studená sprcha prišla vo finále majstrovstiev sveta v Nemecku od Materazziho. Celkovo však v kariére musel ihrisko predčasne po červenej karte opustiť až štrnásťkrát. Viac už zrejme nestihne. Po šampionáte potvrdil, že kopačky odkladá do skrine. A to napriek tomu, že, ako sám uviedol, sa ho mnoho ľudí snažilo presvedčiť, aby pokračoval. Niektorí odborníci však veria, že sa ešte predsa len vráti a bude hrať za klub, ktorého dres si doteraz nikdy neobliekol. Je pritom v jeho rodnom meste - Olympique Marseille. Svoj záujem už ohlásili aj New York MetroStars.

Rozlúčka s futbalom

Tridsaťštyriročný vlastník alžírskeho i francúzskeho pasu sa s kariérou lúči na vrchole. Napriek tomu, že si svoj odchod pošpinil škaredým faulom. Zidana sa zastal aj prezident Jacques Chirac. "Ste futbalový virtuóz a tiež počúvate svoje srdce. Preto vás Francúzsko miluje!"

Vidia sa v ňom najmä teenageri na predmestiach veľkých miest, pre ktorých je akoby hollywoodskym hrdinom v akčnom filme o lepšej budúcnosti. Veď aj jeho otec je iba obyčajný Alžírčan, ktorý si na chlieb pre seba, manželku a svojich päť detí zarábal ako skladník a nočný strážnik. To však bolo ešte predtým, ako sa jeho najmladší syn stal najdrahším futbalistom na svete.

Francúzsky hrdina sa chce teraz naplno venovať svojim štyrom synom, ktorých má spoločne s manželkou Véronique, bývalou španielskou modelkou a tanečníčkou. Ženil sa mladý, ako 21-ročný, a aj vďaka rodinnému zázemiu vraj známy búrlivák na ihrisku trochu skrotol.

S klubovým futbalom sa rozlúčil

7. mája , v poslednom domácom zápase Realu Madrid s Villarrealom. Na štadióne Santiaga Bernabéua mali všetci jeho spoluhráči oblečené špeciálne dresy s nápisom "Zidane 2001 - 2006". Fanúšikovia Realu jeho meno skandovali počas celého zápasu. Po skončení hry povstal celý štadión. Dojal Zidana k slzám.

Mimochodom, tie teraz s odstupom času môže roniť aj tréner alžírskeho národného tímu Abdelhamid Kermali. Zidane totiž ako majiteľ dvoch pasov mohol hrať aj za krajinu svojich predkov. Tréner ho však odmietol s tým, že ten mladý stredopoliar nie je dosť rýchly...

Rovnako ako s prchkými reakciami je to aj so Zidanovou rozlúčkou. Pôvodne dal reprezentácii zbohom už pred dvoma rokmi 12. augusta 2004. Vtedy, keď jeho tím na majstrovstvách Európy prehral s Gréckom. Počas kvalifikácie na tohtoročný svetový šampionát, keď sa Francúzom žalostne nedarilo, sa rozhodol vrátiť. V národnom tíme odohral 108 zápasov a zlatými písmenami sa tak zapísal do francúzskej futbalovej histórie po boku Desaillyho, Deschampsa a Thurama. Rovnako do análov však vojde aj Zidanov faul vo finále svetového šampionátu. Otázne je, čo si budú ľudia pamätať viac.

 

ZINEDINE YAZID ZIDANE

Narodil sa 23. júna 1972 vo francúzskom Marseille. Je synom alžírskych prisťahovalcov, najmladším spomedzi piatich súrodencov. Zidanovho otca Smaila označovali neprajníci za Harkiho (išlo o Alžírčanov, ktorí vo vojne za samostatnosť bojovali na strane Francúzov). Jeho syn to však striktne poprel. Zidane sám seba považuje za nepraktizujúceho moslima. V 1993 sa oženil s Véronique Lentiscovou, španielskou modelkou a tanečníčkou. Majú spolu štyroch synov (11-ročného Enza, 8-ročného Lucu, 4-ročného Théa a 7-mesačného Elyaza). V kariére hral za štyri kluby (AS Cannes 1988 - 1992, Girondins Bordeaux 1992 - 1996, Juventus Turín 1996 - 2001 a Real Madrid 2001 - 2006). Má titul majstra i vicemajstra sveta (1. 1998, 2. 2006) a európskeho šampióna (2000). S Realom Madrid vyhral Ligu majstrov (2002). Trikrát ho FIFA vyhlásila za najlepšieho hráča roka. Okrem futbalu má rád tenis, formulu 1, divadlo a filmy.

Zidane (v strede) v roku 1985 ako trinásťročný dorastenec.

V roku 2004 trávil Zidane s rodinou Vianoce na ostrove Maurícius. Vpravo jeho žena Veronique, vľavo syn Enzo, vpravo Theo. Na fotografii chýba syn Luca, štvrtý syn Elyaz sa narodil až v roku 2005.

Zidane je vďačnou tvárou pre reklamu. V takýchto rozmeroch sa v roku 2003 objavil v rodnom Marseille.

Obdivovateľom božského búrliváka je aj francúzsky prezident Jacques Chirac.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 6. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 7. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 8. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 9. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 10. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 1. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 2. Štefánka by Pulitzer
 3. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 4. Konferencia - EU support for research
 5. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 6. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 7. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 8. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 9. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 10. Ako založiť spoločnosť v Rakúsku
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 17 779
 2. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 14 187
 3. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 13 096
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 10 014
 5. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 339
 6. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 4 871
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 4 113
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 082
 9. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 3 882
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 429

Neprehliadnite tiež

Rok po vražde: Toto je obraz, akou sme krajinou

Ako sa zmenilo Slovensko. A zmenilo sa vôbec nejako?

Ilustračné foto.
Dobré ráno

Dobré ráno: Pred rokom zavraždili Jána a Martinu

Špeciálne vydanie podcastu k roku po vražde.

Podcast Dobré Ráno - denný spravodajský podcast denníka SME.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

V starých koľajach toho zostáva a beží priveľa

Obísť Smer sa stále zdá nemožné.

Peter Schutz

Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina

Uplynul rok od vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Zlatica Kušnírová

Slováci vyjdú aj rok po vražde do ulíc. Kde sa uskutočnia protesty?

Zhromaždenia budú na Slovensku aj v zahraničí.