Prezident ruskej ropnej spoločnosti Jukos, ktorá sa snaží zachrániť pred krachom po spore s ruskými úradmi, Steven Theede včera listom oznámil svoju rezignáciu. Správa prišla len niekoľko hodín pred stretnutím veriteľov, na ktorom sa malo hovoriť aj o možnej likvidácii spoločnosti.
Theede píše, že Eduard Rebgun, súdom pridelený kontrolór, včera na stretnutí veriteľov Jukosu oznámil, že plán finančnej obnovy spoločnosti je nefunkčný a "likvidácia predstavuje jedinú možnú alternatívu".
"Očakávam predstierané stret?nutie, na ktorom sa zúčastnia tí, ktorí chcú zničiť Jukos a vziať si svoj majetok, pričom neberú do úvahy náš plán obnovy," napísal Theede.
Oznámil, že "vyčerpal všetky možnosti, aby zachoval, prípadne zvýšil hodnotu spoločnosti po vyvlastnení Juganskneftegazu". Západosibírsku produkčnú jednotku Juganskneftegaz v roku 2004 predali v spornej aukcii, aby vyvážila niekoľkomiliardové daňové nedoplatky Jukosu, ktoré mu dodatočne vyrubil štát.
Theede spomenul najmä to, že nedokázal zabrániť, aby sa ak?cie štátnej spoločnosti Rosnefť začali obchodovať na londýnskej burze. Rosnefť je spoločnosť, ktorá v konečnom dôsledku získala Juganskneftegaz.
Ruský súd zhodnotí včerajšie rozhodnutie veriteľov 1. augusta, čo je zároveň aj deň, keď nadobudne platnosť Theedova rezignácia, čím akoby chcel predznamenať očakávaný bankrot a likvidáciu spoločnosti.
Podľa Theedových informácií kontrolór Rebgun ohodnotil ropnú spoločnosť na 15 miliárd dolárov, v prepočte asi 463,7 miliardy korún, pričom dlhy spoločnosti vyčíslil na 17 miliárd dolárov. Predpokladá sa, že vedenie spoločnosti bude naopak obhajovať životaschopnosť Jukosu a predstaví možnosť, že by dlh splatil z predaja 12,5-percentného balíka vlastných akcií a majetku.
Medzi veriteľmi Jukosu dominujú Federálny daňový úrad, ktorému Jukos dlží 13 miliárd dolárov, a Rosnefť, o ktorej sa predpokladá, že vyvinie snahu, aby získala aj ďalší majetok Jukosu za 4,5 miliardy dolárov.
Timothy Osborne, riaditeľ spoločnosti GML, najväčšieho ak?cionára Jukosu, cez ktorú Michail Chodorkovskij kedysi kontroloval tento ropný gigant, povedal, že pohľadávka GML na 700 miliónov dolárov nebola akceptovaná, čím GML, predtým známa ako Menatep, stratila akýkoľvek vplyv na radu veriteľov.?
Rezignácia Theeda a hroziaci bankrot Jukosu sa môžu dotknúť aj akcií Transpetrolu, ktorý vlastní slovenskú časť ropovodu Družba.
Ak ruská strana vyhlási bankrot Jukosu a uznajú ho aj holandské justičné orgány, môže dôjsť k zablokovaniu majetku amsterdamskej dcérskej spoločnosti Yukos Finance B.V., a teda aj 49 percent akcií Transpetrolu, ktoré vlastní. Slovenská vláda by potom ťažko mohla ovplyvniť ich ďalší osud a čo by vážne ohrozilo plán ich spätnej kúpy do vlastníctva štátu.
Tesne pred odchodom z funkcie hovoril o riešení problému s Theedom vo Viedni minister hospodárstva Jirko Malchárek. Snažil sa od Yukosu získať pre súčasnú vládu predkupné právo na akcie Transpetrolu.
(tasr)