Kábel pretne Fínsky záliv medzi ruskou obcou Kernovo a fínskym mestom Kotka, vzdialeným 150 kilometrov. Proti výstavbe sa pritom postavili šéf ruských energetikov Anatolij Čubajs aj fínski energetici.
Projekt bude stáť 300 miliónov eur, v prepočte viac ako 11,5 miliardy korún. Prúd by mal cez energomost tiecť od roku 2009 alebo 2010. Prenosová kapacita kábla bude tisíc megawattov.
Na výstavbe sa podieľa Leningradská atómová elektráreň (LAE). Podľa jej generálneho riaditeľa Dmitrija Maškovceva 20 percent podielu v nej patrí Rosenergoatómu, 30 percent zahraničným spoločnostiam a ostatné akcie vlastnia spoločnosti, ktoré sú v spojení s bankou Tavrická a stavebným konzorciom Titán. Na fínskej strane spolupracuje na projekte United Power, v ktorej kontrolný balík akcií patrí ruskej energetickej firme Baltenergo.
Čubajs označil projekt za nezmyselný a nerealizovateľný. Rusko na severozápade nemá rezervný výkon ani v klasických elektrárňach a ani v LAE. Fínska spoločnosť Fingrid tvrdí, že energetický most by spôsobil závislosť regiónu od dodávok elektriny z Ruska.
Na žiadosť ruského prezidenta Vladimira Putina pred časom vznikla komisia pod vedením ministra energetiky Viktora Christenka, ktorá dospela k záveru, že vybudovať prepojenie Ruska so Škandináviou je nevyhnutné v záujme stabilizácie energetických systémov v tejto časti Európy.
LEA pripravuje výstavbu nových jadrových blokov a staré chce modernizovať. Maškovcev povedal, že dodávky do Škandinávie prinesú za desať rokov čistý zisk jednu až dve miliardy eur. Na výstavbu energomosta podľa neho nebude treba vynaložiť ani kopejku z ruského rozpočtu a na úvery nebude treba štátnu záruku. Peniaze poskytne Vnešekonombank. (tasr)