"Dostať na španielskej, francúzskej či britskej ambasáde víza, je takmer nemožné," hovorí Akum. Prisťahovalkyni z Nigérie sa podarilo zostať na Tenerife a nájsť si tam prácu. "V Afrike je nepredstaviteľná chudoba, ľudia preto volia ilegálnu cestu. Nemajú žiadnu inú možnosť dostať sa preč," povedala Akum pre BBC.
Väčšina utečencov si chce v Európe zarobiť, aby mohla peniaze posielať domov do Afriky a pomôcť tak svojej rodine.
Od začiatku roka sa na brehoch Kanárskych ostrovov a Malty vylodilo viac ako 12-tisíc utečencov. Každý deň pristávajú na brehoch Európy malé rybárske loďky a kajaky, na ktorých sa imigranti plavili dlhé dni na otvorenom mori. Ak do cieľa dorazia živí, sú zväčša dehydrovaní, hladní a vysilení. Záchranári z člnov neraz vytiahli aj malé deti.
Kanárske ostrovy ležia sto kilometrov od brehov západnej Afriky. Na svojpomocne vyrobených člnoch denne vyrážajú zúfalí ľudia za vidinou lepšieho života v Európe. Španielske Kanárske ostrovy alebo Malta sú najviac na dosah. Vedia, že riskujú smrť. Od začiatku roka záchranári z mora vytiahli viac než 1 700 mŕtvych tiel.
Španielsko čelí nielen obrovskému prívalu imigrantov, ale aj kritike Európy, ktorá má výhrady voči španielskej imigračnej politike. Považujú ju za príliš mäkkú. Minulý rok Madrid legalizoval na svojom území pobyt viac ako pol milióna imigrantov. Podľa Nemecka práve takáto politika priťahuje ďaľších prisťahovalcov.
Dohody Španielska s africkými krajinami o vrátení utečencov tiež nie sú veľmi efektívne. Krajina príval imigrantov, ktorý sa ráta na tisíce, nezvláda. Už niekoľkokrát preto žiadala o pomoc Európsku úniu.
Stovky utečencov nezvláda ani malý ostrovný štát Malta. Od začiatku roka sa ich tam vylodilo asi tisíc, pričom Malta má 400-tisíc obyvateľov.
V sobotu maltskí záchranári vytiahli z vody viac ako 51 utečencov z Eritrey, medzi nimi aj deti, nedovolili im však vstúpiť na pevninu. Držali ich v lodi v prístave. Malta tvrdí, že utečencov vytiahla z mora v líbyjských teritoriálnych vodách a predtým boli na španielskej rybárskej lodi, a preto ich na breh nemohla pustiť.
Včera, potom čo utečenci v lodi strávili päť dní, sa konečne Malte podarilo dohodnúť so Španielskom, ktoré poslalo pre imigrantov lietadlo.
Traja utečenci, ktorých ako jediných pustili na breh, pretože potrebovali okamžitú lekársku pomoc, ostanú na Malte. Ostatných rozmiestnia v štátoch Európy a Afriky.