Rovnako by mohli strážiť slovensko-ukrajinskú hranici napríklad Česi s Britmi. Stačí, ak prejde teraz zverejnený plán Bruselu zostaviť mnohonárodné policajné tímy, ktoré majú pomôcť hraničným štátom únie zvládnuť príliv imigrantov.
Európska komisia sa tak rozhodla reagovať na žiadosť krajín ako Malta a Španielsko. Na ich územie v posledných mesiacoch prichádza veľké množstvo ilegálnych utečencov predovšetkým z Afriky a európskym štátom dochádzajú vlastné sily.
Na Kanárske ostrovy napríklad od januára dorazilo už okolo 11-tisíc utečencov, čo je dvojnásobok ľudí oproti celému minulému roku, a každý deň ťahajú hliadky z mora desiatky ďalších. Španielom a Malte teraz poslalo vrtuľníky aj s posádkami Francúzsko. Komisia chce, aby mali nabudúce v zálohe výpomoc všetky štáty a každý z nich by si o ňu tiež mohol požiadať. Brusel preto navrhol vytvoriť jednotky rýchlej reakcie na posilnenie ostrahy hraníc únie.
Podľa predstáv komisie by išlo o 250 - 300-členné tímy zložené z policajtov, lekárov a tlmočníkov. Môžu byť len z jedného štátu, alebo z niekoľkých naraz.
Mali by pomáhať pri záchrane utečencov, ich identifikácii, rozvoze po utečeneckých centrách, skrátka vypomáhať miestnym jednotkám. Nosili by národné uniformy so znakom únie, a podliehali veleniu štátu, kde sa práve budú nachádzať.
Každý štát by mal právo o zaslanie tímu požiadať, účasť na operácii by bola dobrovoľná, presnejšie povedané pre každé vyslanie by tím musel dostať mandát od vlády svojej vlády.
Eurokomisár Franco Frattini pripustil, že kým krajiny na vonkajšej hranici únie budú spokojné, nájde sa aj dosť takých, kde čaká odpor. Štáty ako Veľká Británia, Dánsko, Estónsko, ale aj Česko sa k predstave, že by na ich území operovali cudzí policajti, stavajú rezervovane.
Argumentujú, že ochrana vnútorného územia krajiny spadá do oblasti ich národnej suverenity, ktorú si nechcú nechať vziať.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel