Nákup nehnuteľností v zahraničí sa začína objavovať aj na Slovensku. Sme vraj "osvietení" cestovatelia, ktorí vedia, čo chcú. Najobľúbenejšie je Chorvátsko, Španielsko a Francúzsko. FOTO SME - PAVOL FUNTAL |
BRATISLAVA - Letné sídla, víkendové chalupy si nekupujú len Briti vo Francúzsku či v Španielsku. Nákup nehnuteľnosti v zahraničí sa začína čoraz viac objavovať aj na Slovensku. "Ide o solventnejších klientov," povedal konateľ slovenskej realitnej agentúry Jaroslav Dolnák.
Pracovníčka českej realitnej agentúry Lucie Pilipová má však skúsenosť, že medzi majiteľmi zahraničných nehnuteľností sú okrem podnikateľov, manažérov, aj štátni úradníci alebo učitelia. Podľa nej funguje psychologická bariéra, že kúpa v zahraničí je len pre vysoké vrstvy. "Je to len o odvahe kúpiť apartmán v Chorvátsku, za tú istú cenu ako dom pri Bratislave," povedala. Stáva sa, že ľudia predajú svoju chatu na Slovensku a peniaze investujú do kúpy nehnuteľnosti za hranicami. Mimo sezóny ju navyše môžu ešte aj prenajímať.
Medzi najobľúbenejšie lokality patrí Chorvátsko, Španielsko a Francúzsko. Výnimkou nie je Florida a v ponuke môžete nájsť aj Dubaj. Do kúpy nehnuteľností v zahraničí sa púšťajú ľudia okolo 60 alebo rodiny s deťmi, kde sa vek pohybuje medzi 30 až 40 rokov. Záujem je zatiaľ slabý, ale rastie rýchlejšie ako napríklad v Českej republike. Ľudia na Slovensku sú oproti Čechom "osvietení" cestovatelia, vedia, čo chcú a aj konajú rýchlejšie, povedala Pilipová.
Ceny zahraničných nehnuteľností sú, prirodzene, rôzne. V Chorvátsku sa ceny pohybujú od 60-tisíc eur. Španielsko je o niečo drahšie, ceny sa tu začínajú na hranici 80-tisíc eur, povedala Pilipová.
Najnovšou novinkou je Grécko a malometrážne byty v Paríži. V Grécku musíte rátať s horšou infraštruktúrou, v letných mesiacoch s vysokou teplotou a s menším počtom letov mimo sezóny. V Paríži sa môžete kúpiť byt do 40 štvorcových metrov už od 70-tisíc eur. Byty však nie sú v dobrom stave a musíte počítať s výdavkami na rekonštrukciu.
Slovenské agentúry sa sprostredkovaniu kúpe nehnuteľností v zahraničí vo väčšej miere nevenujú. Po vstupe Slovenska do Európskej únii sa však otvoril trh, zákony nikoho nediskriminujú a kúpna sila mnohých ľudí na Slovensku stúpa. Kúpa a predaj nehnuteľností podliehajú národným legislatívam, preto pri takýchto obchodoch treba poznať miestne pomery.
Záujemcovia o kúpu by však nemali zabúdať, že aj v príslušnej krajine musia platiť štátne a miestne dane.
(vf)