Desaťročný Thomas Jan, ktorý prežil neuveriteľné dva dni stratený v Tatrách, by najradšej vymenil lôžko v banskobystrickej nemocnici za svoju posteľ doma v Prešove. FOTO - TASR
BANSKÁ BYSTRICA - Desaťročný Thomas Jan, ktorý prežil neuveriteľné dva dni stratený v Tatrách, by najradšej vymenil lôžko v banskobystrickej nemocnici za svoju posteľ doma v Prešove. Najviac sa teší na svoju o rok staršiu sestričku Natháliu.
"Zdravotný stav malého pacienta je stabilizovaný, reaguje na okolie, začína po troške papať. Jeho prognóza je dobrá, chlapec by mal byť v poriadku. Ťažko však hovoriť, čo bude v budúcnosti.
Zdá sa, že školák by mohol byť bez trvalých následkov. Z nemocnice pôjde na rehabilitačný pobyt, kde bude minimálne dva až tri týždne. U nás by mal ostať ešte asi týždeň, závisieť to bude od toho, ako sa nám podarí vybaviť Kováčovú," informoval zástupca primárky Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Oliver Petrík.
Mama Soňa Gresty je so synom od jeho prebudenia po vyše trojdňovom umelom spánku v stredu ráno. "Hospitalizovať môžu iba jedného z rodičov. Manžel Jonathan však vždy ráno príde za nami," povedala Thomasova mama. Prezradila, že ich obidve deti sa narodili práve v banskobystrickej nemocnici: "V Bystrici sme bývali ešte do roku 1995. Obe deti majú dvojaké občianstvo, lebo manžel je Angličan. Vtedy učil na pedagogickej fakulte."
V súvislosti s úhradou nákladov na záchranu dieťaťa, ktoré vyčíslili na vyše 622-tisíc korún, matka poznamenala, že zákon sa obísť nedá. "V stredu sa so mnou telefonicky spojil minister Robert Kaliňák. Prisľúbil mi, že sa to bude snažiť riešiť iným spôsobom. Kontaktoval ma aj senior z Evanjelického cirkevného zboru v Prešove, ktorý tábor organizoval. Chce robiť medzi ľuďmi zbierku aj napriek tomu, že odmietame peniaze od ľudí, ktorí sú na tom horšie ako my.
Sme ochotní urobiť čokoľvek, predať dom, zobrať si pôžičku, aby sme získali peniaze," zdôraznila matka, ktorá učí angličtinu v Evanjelickom gymnáziu v Prešove.
Manžel Jonathan Gresty vyučuje v Akadémii vzdelávania, v prešovskej Filozofickej fakulte a okrem toho prekladá. Dodal, že peniaze nie sú dôležité, a keď bude treba, zoženú ich.
Rodičia rešpektujú vyčíslenú sumu za záchranu ich syna. "Som vďačný za postoj ministra, nechcem, aby nám udelil nejakú výnimku," prízvukoval otec chlapca. (tasr)
Záchranári sa vzdali svojej mzdy
Záchranári Horskej záchrannej služby sa vzdali mzdy za pátranie po 10-ročnom Thomasovi z Prešova, ktorý sa minulý týždeň stratil pri túre v Západných Tatrách.
Celkové náklady na akciu - 622-tisíc korún tak znížili o 166-tisíc. Finančné nároky na úhradu nákladov spojených s pátraním už odmietlo aj 95 dobrovoľných záchranárov a žiadne finančné nároky voči Horskej záchrannej službe nevzniesla ani Letecká záchranná zdravotná služba z Popradu, ktorá nasadila dva vrtuľníky. (tasr)