Pri bombardovaní Libanonu izraelskými lietadlami neprichádzajú ľudia len o svojich príbuzných, ale aj o svoje domovy. Podľa OSN a humanitárnych organizácií bez domova a základných životných potrieb zostalo 500-tisíc Libanončanov. Miestna vláda je slabá a nedokáže nešťastným ľuďom pomôcť.
Mnoho z nich našlo pomoc u priateľov a príbuzných, ale podľa UNICEFu najmenej 50-tisíc ľudí žije na ulici, či presnejšie v parkoch, v opustených školách či podzemných parkoviskách. Reportáž CNN ukázala matku a jej deväť detí ako prežívajú v parku. Oblečenie majú v igelitových vrecúškach a potraviny sa im pomaly kazia na pražiacom slnku.
V Libanone žijú štyri milióny ľudí. Humanitárna pomoc do krajiny už prichádza, ale jej rozvoz komplikujú zničené cesty a pokračujúce bombardovanie.
"Ľudia potrebujú všetko. Jedlo, vodu, niektorí aj prikrývky," povedal libanonskému denníku Daily Star hovorca miestnej pobočky Červeného kríža Hišam Hassan. "Cesty sú však nebezpečné. Na miesta, kam sa bežne dostanete za pol hodiny, cestujeme štyri až päť hodín." Jeho spolupracovníci sú na najohrozenejších miestach krajiny, svojich ľudí tam posielajú aj agentúry OSN.
V Libanone nie sú ohrození len ľudia bez domova, ale aj chronickí pacienti. Úroveň zdravotnej starostlivosti výrazne klesla, sanitky majú problém dostať sa k zraneným. Libanon trpí výpadkami energie a vody. Podľa Daily Star sa lekári obávajú infekcií z nedostatku hygieny.
Pozorovateľské sily OSN UNIFIL na hraniciach tvrdia, že izraelská armáda robí problémy humanitárnym konvojom, ktoré vozia pomoc Libanončanom na juhu krajiny. Humanitárni pracovníci agentúre AFP povedali, že tak ako libanonská vláda nerobí nič proti izraelským útokom, tak zlyháva aj pri pomoci svojim ľuďom.
Humanitárne aktivity za nich preberá Hizballáh, ktorý sa okrem terorizmu už dlhšie venuje aj charite.
Libanonská vláda sa zatiaľ sústreďuje na zháňanie pomoci v arabských krajinách. Tie poslali peniaze aj trvanlivé potraviny. Na pomoc Libanonu vyzval aj jeho tradičný spojenec - Francúzsko.
Do komplikovanej situácie sa dostáva Sýria, kam už utieklo 100-tisíc Libanončanov. Sýria má problémy sama so sebou a masu utečencov nezvláda. Vo zvláštnej situácii sa ocitlo aj 20-tisíc utečencov z Iraku, ktorí našli útočisko v Libanone. Mnohí z nich sú opäť na úteku. (mik)